“Göç ve Kadın Sempozyumu” düzenlendi

Perşembe, Mart 11, 2010, 23:24
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (HÜKSAM), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ”Göç ve Kadın Sempozyumu” düzenledi.

Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Gürgan, Hacettepe Kültür Merkezi’ndeki sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın küreselleştiğine işaret ederek, son yıllarda göç olgusunun önemli bir küresel sorun olarak ortaya çıktığını söyledi.

Göçten en çok kadınların etkilendiğine dikkati çeken Gürgan, ”Dünya üzerinde yaklaşık 25 milyon kişi zorunlu yer değiştiriyor. Bunların da yüzde 75’ini kadınlar oluşturuyor” dedi.

Gürgan, kadınların aile içindeki konumları nedeniyle de göçün konusu olduğunu, birçok kadının eş ve anne olarak zorunlu harekete maruz bırakıldığını kaydetti.

Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Heidemaria Gürer de bir kadın büyükelçi olarak göç sorununu yakından bildiğini ve sempozyuma ”seve seve” destek verdiklerini söyledi.

Ülkesinin dünya savaşlarından sonra göç verdiğini, daha sonra göç alan bir ülke haline geldiğini belirten Gürer, kadın ve göç konusunun oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Gürer, eş ve babalarının yanında gelen, çalışma hayatında yer almayan kadınların entegrasyon sorunu yaşadığına işaret ederek, göçmen kadınların gittikleri ülkenin dilini öğrenmesinin önemine değindi.

Hüksam Müdürü Prof. Dr. Şevket Bahar Özvarış da toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin 100. yılı dolayısıyla göç ve kadın sorununu ele aldıklarını söyledi.

Dünyada 214 milyon uluslararası göçmen bulunduğunu belirten Özvarış, göçün son 50 yılda 3 kat arttığını, uluslararası göçmenlerin yüzde 50’sini kadınların oluşturduğunu belirtti. Türkiye’nin 1960-1970 arasında Avrupa ülkelerine göç verdiğini kaydeden Özvarış, son yıllar da Türkiye’nin de özellikle Balkan ülkelerin göç aldığını söyledi.

Özvarış, göçün kadınları ve çocuklara tecavüz, cinsel taciz, şiddet, HIV AIDS vakalarında artış gibi sonuçlara da neden olabildiğini sözlerine ekledi.

Yorum Yaz


.