Genetik miras saç kayıplarında etkili midir?

Perşembe, Ocak 25, 2018, 23:37
Saç Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Pek çok kişinin muzdarip olduğu bir rahatsızlık olan saç dökülmesinin en önemli sebebinin genetik etmenler olduğunu vurgulayan Saç Bakım Uzmanı Serap Öztürk Niya, özellikle erkeklerde görülen saç dökülmesinin sebebinin %90 oranında genetik yapıdan kaynaklandığının altını çiziyor.

Saç dökülmesi genetik bir problem midir?
Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde ve sebeplerle gerçekleşebilir. Ancak saç dökülmesine olan genetik yatkınlık göz ardı edilemeyecek derecede fazladır. Saç dökülmesini önlemek için saça ne kadar kozmetik ürünlerle saç bakım terapileri uygulansa da genetik sebeple yaşanan saç dökülmesinin önüne geçilmesi pek mümkün değildir. Erkeklerde saç dökülmesine genetik yatkınlığın dışında etki eden diğer etmenler; erkek hormonu olan testosteronun varlığı ve yaşlanmadır. Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri ise genetik etkiler ile birlikte daha çok ergenlik, hamilelik, menopoz gibi dönemlerde yaşanan hormonal düzensizlikler, stres, kansızlık, beslenme bozuklukları, tiroit fonksiyonu bozuklukları, hızlı kilo kaybı, sistemik rahatsızlıklar, doğum kontrol haplarının düzensiz kullanımı, ameliyat ve kan kaybıdır. Görüldüğü üzere kadınlarda saç dökülmesinin sebeplerinin erkeklere göre daha komplike olması, kadınların erken dönemde bazı tetkik ve testlerle saçlarının analizini yaptırmasını gerekli kılar.
Bir saç telinin ömrü 3.5-5 yıl arasında değişir. Kadınlarda saç telinin ömrü daha uzundur. Günlük olarak ortalama 80-120 adet arasında saç telinin dökülmesi doğal karşılanır. Ancak dökülen saç teli miktarı 150 adetten fazlaysa ortada bir sorun olma ihtimali düşünülmelidir. Genetik sebeplerle yaşanan saç dökülmesinin durdurulması ve yeni saç çıkarılması maalesef kozmetik ürünlerle mümkün olmamasına rağmen bazı tedavilerle dökülmeyi yavaşlatmak mümkündür.
Genetik nedenlerle yaşanan saç dökülmesi engellenebilir mi?
Yeni saç hücresinin oluşumunu sağlayabilen bir kozmetik ürün mevcut olmasa da düzenli tedavilerle saç derisinin iyileştirebilmesi ve saç kaybının azaltılarak geciktirilebilmesi mümkün. Trikolojik tedavi yöntemleri olarak bilinen tedaviler sayesinde saç kalitesi artırılarak yeni saç oluşumu desteklenir. Bununla birlikte deride yaşanan hasar da zamanla iyileştirilebilir.
Saçları tamamen açılmış, kel olarak tanımlanabilecek kişilere saç ekimi yaptırmaları tavsiye edilir. Genellikle erkeklere önerilen saç ekiminin kadınlara uygulanması biraz daha zordur. Ayrıca saç dökülmesini durdurmak için ezbere, kulaktan dolma bilgilerle kozmetik ürünlere yönelmek de oldukça yanlış bir davranıştır. Bir saç bakım uzmanından destek almak tedavi sürecini hızlandırır. Öncelikle kişiye özgü yöntemlerle ve testlerle saç dökülmesine sebep olan durumun ne olduğu analiz edilmeli ve elde edilen verilere göre bir tedavi yöntemi belirlenmelidir.
KAYNAK : star.com.tr
Yorum Yaz


.