Gençlik iksiri karpuz peynir

Perşembe, Ağustos 13, 2015, 23:55
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Hem kendinin hem de yüzlerce insanın Yoka tekniğiyle sağlığına kavuşmasında etkili oldu. Asırlık bir çınar olmasına rağmen dinç ve dimdik ayakta kalmasındaki sırrı verdi: “Fasulye, barbunya, balık, karpuz ve peynir”

Dile kolay asırlık bir çınar olup da maksimum 50 görünmek… Bir de güç ve enerji bakımından 38’in ne üstüne çıkmak ne de altına inmemek… Yogi Kazım Gürbüz, zamanın en hareketli insanıydı. Adı zamanın ünlüleri Münir Nurettin Selçuk, Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses, Sevim Tuna ile anılıyordu. Ancak, 41 yaşında geçirdiği trafik kazası sonrası beli kırıldı. Felç oldu. Doktorlar bir daha yürüyemeyeceğini söyledi. O buna kulak asmadı. Aldığı yoga eğitimiyle 8’inci seviyeye kadar yükselmişti. Yeniden sağlığına kavuşacağına inancı sonsuzdu.

‘BENDE HER ŞEY ÖLMÜŞTÜ’
Bunu yapabilmesi için ise düzgün davranışlar içinde olmalıydı. Ve geliştirdiği Yoka tekniğiyle 9’uncu seviyeye ulaştı. Bununla sağlığına kavuştu. Doktorları bu mucize dedi. O bunun mucize olmadığını herkesin yeniden doğabileceğini söyledi. İşte kendi anlatımıyla sağlıklı yaşamanın sırları: “O dönemler çok ünlüydüm. Param vardı. Kadınlar bana hayrandı. Ne olduğumu şaşırdım. Ve bir tokat yedim Allah’tan. Trafik kazası geçirdim. Belim kırıldı. Erkeklik de öldü, yürüme de, her şey öldü.

TASAVVUFLA KENDİMİ BULDUM
Bu kaza kendimi sorgulamama neden oldu. Ben yoldan çıkmıştım. Hatamı tasavvufla, yani çile eğitimiyle düzeltim. Besleme şeklim de buna paralel değişti. İnsanlara pek çok kez ilham oldum. Eğer benim gibi yaşlanmadan yaşamak istiyorlarsa, yoğur, süt, peynir, balık, semizotu, fasulye, barbunya, soya fasulyesi, brokoli, süs biberi ve bal yesinler, bitki çayları içsinler, soğan, yulaf, yaban mersini, domates tüketsinler. Özellikle hazır mevsimi, karpuz ve peynir çok iyidir. Birilerinin bir şey demesine bakmasınlar buları yesinler. Sıcak hava soğuk su, soğuk havada sıcak bir şey içemesinler.”

YAŞITLARIM BİR BİR GİTTİ
“Benim gibi 96 yaşında olan kaç kişi kaldı? Hem de benim gibi görünen? Çağdaşlarımın her biri tek tek gitti. En son Süleyman Demirel gitti. Aynı yaşlardaydık, rahmetli de diğerleri gibi kendine bakmadığı için yaşlandı. Kendi yaşıtlarımla karşılaşıyorum. Çok yaşlı geliyorlar bana.

BENDEN BÜYÜKSÜN!
“Muhammed Ali beni izledi. Vücudumu nasıl şekilden şekle sokabildiğimi görünce, “Oo, sen benden büyüksün” dedi.”

HAYAT 10’DA
Bunların yanında şu 10 maddenin de uygulanması huzurlu bir yaşamın garantisidir: Arkadaş ve ailenizle yakın ve samimi ilişkiler içinde olun. Zihninizi sürekli aktif tutun, yeni bir şeyler öğrenmeye devam edin. Bol bol gülün, espri anlayışınızı geliştirin. İnançlarınıza ve ruhaniyetinize sıkı tutunun. Yeni bir güne heyecanla başlamaktan hiç vazgeçmeyin. Hareket etmeye gayret edin. Özgür olduğunuz ve kimseye bağımlı olarak yaşamadığınız hissine sahip çıkın. Doğru bir beslenme planı uygulayın. Haberleri, güncel olayları takip edin. Yeni arkadaşlıklar kurun, dostlar edinin.” Huzur sağlığın aynasıdır.”

HAREKET EDİN
Ben sürekli hareket halindeyim. Hayatı yaşamayı seviyorum. Türkiye’yi tamamen gezdim. Tüm Avrupa’yı dolaştım. Montana sirkiyle, Fransa’daki Lido da çalıştım. Brigitte Bardot’la aynı sahneye çıktım.”

YAVAŞ YİYİN ÇOK ÇİĞNEYİN
Sindirim ağızda başlar. Yiyecek maddeleri iyice çiğnenmeli ve tükürük içine iyice karışmalıdır. Tükürüğün içindeki ‘Amilaz’ enzimi nişastaların ön sindirimi için gereklidir. Etler ufak parçalara ayrılmadıkça midenin işi zorlaşır. Yemeye başladıktan sonra 15-20 dakika geçmeden doyma merkezi uyarılmaz. Bundan dolayı yavaş yemek yememiz oldukça önemlidir.

KENDİNİZİ SEVİN
İnsanlara vereceğim en önemli mesaj: İçindeki gücün farkına varsınlar. Ve o gücü kullansınlar. Kendilerini sevsinler. Bedenlerine iyi baksınlar. O zaman benim gibi yaşlanmadan yaşayacaklar.

KAHVALTI YAPMADAN SOKAĞA ÇIKMAYIN
Kahvaltısız bir beslenme çok yanlıştır. En fazla kaloriye, en hareketli olduğumuz öğleden önce ihtiyaç duyarız. Sağlıklı bir beslenmede en çok kalori kahvaltıda alınmalıdır. Öğlen yemeği orta, akşam yemeği hafif olmalıdır. Güne istekli ve bol enerjiyle başlamak şarttır. Kahvatı bize bunu verir. Ancak çoğu kişi vakit yok deyip kahvaltı yapmıyor. Sağlıklı bir uyku için tüm sindirim işleminin bitmiş olması gerekir. Bundan dolayı yatmadan en az
3- 4 saat evvel yemeğe son verilmelidir.

45 FARKLI BİTKİ ÖZÜ
“Benim yüzümün bu kadar diri olmasına şaşırıyorlar bir de. Botoks ya da dolgu diyorlar. Ama hiç biri değil. Benim yaptığımı yapmasınlar ama yüzümü her gün fırçalıyorum. Bir de 45 farklı bitkiden elde ettiğim kendi bitki özümü sürüyorum. Adana’da özel kaynak suyu var ben gidip kendim dolduruyorum her gün onunla detoks yapıyorum. Vücudu dinlendiriyorum. Bu anlamda insanlar su kaynaklarından faydalansınlar.”

KAYNAK : takvim.com.tr

Yorum Yaz


.