Gazzeli çocuklar akıl sağlığını kaybetmek üzere

Çarşamba, Ocak 14, 2009, 23:50
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Gazzeli çocuklar akıl sağlığını kaybetmek üzere

İstanbul Uluslararası Kardeşlik ve Yardımlaşma Derneği (IBS), 28 Aralıktan bu yana Gazze’ye yapılan hava ve kara operasyonlarında büyük zarar gören sivillerin yardımına koştu.

Gazze’de yaşanılanların ekranlara yansıyanlardan çok daha kötü olduğunu belirten IBS Koordinatörü Ahmet Türk, atılan bombalar nedeniyle çocukların delirme noktasına geldiğini dile getirdi.

Hayırseverlerden aldığı bağışları geçtiğimiz pazar günü Gazze’ye götüren IBS yardım konvoyu İsrail uçaklarının Refah sınır kapısı yakınlarını bombalamasıyla büyük bir tehlike atlattı. Ancak olayda herhangi bir zayiat meydana gelmedi ve yardımlar Filistinli yetkililere teslim edildi. Bölgede en acil ihtiyaç duyulan tıbbi malzemelerden oluşan yardımda, ağrı kesici, sargı bezi, antibiyotik ilaçlar, ameliyat gereçleri vb. ihtiyaçlar yer alıyor.

Dernek yetkilileri daha sonra Mısır’daki hastanelerde tedavi gören Gazzeli yaralıları ziyaret etti. IBS Gazze Koordinatörü Ahmet Türk yaralıların durumunun bölgedeki yaşanan trajediyi ortaya koyduğunu belirtti. Yapılan bombardımanlar sonrasında pek çok hamile kadının çocuğunu düşürdüğünü veya erken doğum yaptığını anlatan Türk, “Ancak küvez sayısı yetersiz olduğu için bebek ölümleri engellenemiyor. Ayrıca bölgede kullanılan farklı bombaların etkisiyle yaralılarda derin yanıklar ve fiziki görünüşte değişiklikler oluşuyor.”dedi.

Çocukların durumunun ise daha kritik oludğuna işaret eden Ahmet Türk, küçük yaştaki çocukların bazılarının yaşadıkları karşısında hafızalarını kaybettiklerini belirtti. Türk, durumun televizyon ekranlarındaki görüntülerden çok daha ciddi olduğunu ve yaraların sarılması için daha çok yardım gerektiğini ifade etti.

Yorum Yaz


.