Evinizi Derli Toplu Göstermenin Püf Noktaları

Cumartesi, Aralık 17, 2016, 23:42
Ev Dekorasyonu kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Evinizin en çok kullandığınız odası, aynı zamanda en çok dağılan bölümüdür. Birkaç küçük ipucuyla her daim düzenli olmak ve temizliğe harcadığınız süreyi yarıya indirmek mümkün. Siz de doğru organizasyon ve günlük yüzeysel temizlik sayesinde çaba sarf etmeden evinizi derli toplu gösterebilirsiniz.

Biriktirme Huyunuzdan Vazgeçin

Evinizde bulunan her eşyanın, ortamın kalabalık görünmesinde mutlaka bir katkısı vardır. Kullanmadığınız halde ileride işinize yarayacağını düşünerek biriktirdiğiniz eşyalar varsa 1-2 saatinizi bu eşyaları ayıklamaya ayırın. Giymekten sıkıldığınız, yıpranmış ya da bedeni size uygun olmayan kıyafetlerinizden kullanılabilir durumda olanları bağışlayın, kullanılamayacak halde olanları atın.

Vitrinlere ve raflara doldurduğunuz, toz yükü olan aksesuarları sadeleştirmeye çalışın. Birbiriyle uyumsuz çok sayıda süs eşyasının bir arada bulunması, odanızın hediyelik eşya dükkanı gibi görünmesine neden olacaktır. Hatıra değeri olan, ihtiyaç duyduğunuz ya da gerçekten çok sevdiğiniz aksesuarları saklayın; kalanlardan kurtulun. Atmaya kıyamadığınız, her gün kullanmasanız da zaman zaman ihtiyaç duyduğunuz tamir seti, dikiş malzemeleri, temizlik ekipmanları gibi eşyalar için bir çekmece ya da dolap ayırın.

Çocuklarınıza Düzenli Olma Alışkanlığı Aşılayın

Çocuklu ailelerde ev düzenini sağlamak zor olabilir. Etrafa dağılan oyuncaklar, kıyafetler ve okul malzemeleri çocukların odasından salona kadar yayılabilir. Bunu önlemek için çocuklarınıza düzenli olmayı bir gereklilik olarak gösterin. Her sabah yataklarını toplamayı, odalarını düzenlemeyi tıpkı yüz yıkamak, diş fırçalamak gibi bir alışkanlık haline getirmelerini sağlayın. Oyuncakları için küçük sepetler, kıyafetlerini asmaları için duvar askıları kullanarak bu işi kolaylaştırabilirsiniz. Evi düzenlemeye yardımcı olduklarında takdir edip ödüllendirerek çocuklarınızı düzenli olmaya teşvik edebilirsiniz.

Dağınıklığı Önlemek İçin İşlerinizde İhtiyaç Duyacağınız Eşyaları Önceden Hazırlayın

Kısıtlı bir zamanda temizlik yapmak, yemek pişirmek normalden daha fazla dağınıklığa sebep olabilir. Bunun için kullanacağınız malzemeleri önceden hazırlayın. Hafta sonlarında hafta boyunca pişirmeyi planladığınız yemeklerin temel malzemelerini hazırlayıp dondurarak pişirme sürecinizi hızlandırabilir, mutfağınızın dağılmasını engelleyebilirsiniz. Benzer şekilde işe veya okula giderken giyeceğiniz kıyafetleri akşamdan hazırlamak da kıyafet seçimi sırasında yatak odanızın dağılmasını önleyecektir.

Fazlalık Eşyalar İçin Depolama Alanları Oluşturun

Sürekli kullandığınız fakat sık sık kaybettiğiniz, ortamın dağılmasına neden olan küçük eşyaları saklamak için depolama alanları yaratın. Evi daima toplu gösterecek püf noktalarından biri de dekoratif saklama alanlarıdır. Anahtarlar, not defteri, kalem, makas, yapıştırıcı gibi kırtasiye malzemeleri, ev terlikleri ve ilaçlar için bir çekmece ayarlayabilir ya da dekorasyonunuzu tamamlayan desenli kutulardan yararlanabilirsiniz. Merdiven boşluğu, çatı altı gibi işlevsiz noktalara çekmeceli dolaplar yaptırarak işlevsiz bölgeleri depolama alanlarına dönüştürebilirsiniz.

KAYNAK : milliyetemlak.com

Yorum Yaz


.