Evinizdeki Huzurun Sırrı: Odalarda Doğru Boya Seçimi

Cumartesi, Kasım 12, 2016, 23:37
Ev Dekorasyonu kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

En değerli yaşam alanımız olan evlerimizin daha huzurlu ve ferah olması için yapılacak en etkili şey odalarımızda uygulayacağımız doğru renk seçimidir. Doğru renk seçimi ile odalar daha ferah ve aydınlık bir hale gelirken, yanlış renk seçildiğinde kasvetli odalar ortaya çıkar.

Hangi Odada Hangi Renk Kullanılmalıdır?

Odaları boyarken kullandığımız renklerin psikolojik etkileri çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Odanızı boyayacağınız rengi seçerken en önemli sorular odanın hangi amaçla kullanıldığı, odanın cephesi ve tavanın zeminle mesafesidir. Evinizde tavanlar basık ise her zaman boyanan renkten bir ton açık tercih edilmesi tavanı olduğundan daha yüksek algılatacaktır. Kuzey cephe evlerin genel olarak daha açık renge boyanması gerekirken güney cephe odalarda daha koyu renkler tercih edilmelidir.

Salon ve Oturma Odası

Oturma odası ve salon bütün yorgunluğunuzu attığınız dinlenme alanlarıdır. Bu nedenle bu mekanlarda gözü yormayan, sakinlik ve dinginlik sağlayan renkler tercih edilmelidir. Mavinin ve yeşilin açık tonları, beyaz, nötr ve doğal renkler size günün stresini unutturmakta yardımcı olur. Ayrıca bu renkleri tercih ettiğiniz taktirde oda daha geniş görünecektir. Eğer ortama biraz hareket katmak isterseniz koltuk veya minder seçimlerinizde kontrast yakalatacak canlı renkler tercih edebilirsiniz. Size önerimiz bu kontrastı abartıp sakin ortamda kafa karışıklığı yaratmamanız.

Yatak Odası

Yatak odaları en rahat uykularınızı yaşayabilmeniz için size en çok huzur veren renge boyanmalıdır. Koyu renk seçimi psikolojinizde gerginliğe sebebiyet vereceği için açık renk tercih etmelisiniz. Doğanın rengi yeşil, gökyüzü mavisi, meditasyon ve dinginlik rengi morun açık tonları yatak odaları için idealdir. Duvar rengi ve mobilyalarda kullanılan renklerin bir ahenk içerisinde olması çok önemlidir. Ancak bu şekilde en rahat uyku için gerekli koşulları oluşturabilirsiniz. Dilerseniz yatak başlığının yaslandığı duvarı, diğer duvar renklerinden bir ton koyuya boyayarak odaya bir derinlik ve hareket katabilirsiniz.

Çocuk Odası

Evin en enerjik odasının tabi ki enerji veren bir boyaya ihtiyacı vardır. Kırmızı ve turuncu gibi sıcak renkler kullanılabilir fakat evin genelinde olduğu gibi bu odada da koyu renkler tercih edilmemelidir. Koyu bir renge boyandığı zaman çocuklarda içine kapanık bir ruh hali gözlenebilir. Özellikle ergenlik çağındaki gençlerin odalarında sakinleştirici etkiye sahip renkler seçilmelidir.

Mutfak ve Yemek Odası

Bu mekanlarda iştah açıcı ve enerji verici renkler kullanılmalıdır. Kırmızı rengi iştah açıcı etkisi ve sarı rengi ise hazmetmeye sağladığı kolaylık sayesinde tercih edebilirsiniz. Mavi rengin iştah kesici bir özelliğe sahip olduğuna inanılır. Açık yeşil veya beyaz dingin bir yemek keyfi yaşatır. Koyu renkler burada da kesinlikle tercih edilmemelidir. İştah kapatır, dramatik ve kasvetli bir yemek deneyimi yaşatır.

Banyo

Banyolar bütün renklerin açık tonları ile boyanmalıdır. Karamsarlık hissettirecek renkler seçilmemelidir. Turuncu,sarı ve kırmızı gibi sıcak renkler banyonuza hareket verse bile, dingin ve huzurlu bir banyo keyfi için mor,mavi ve yeşilin açık tonlarını seçerek SPA etkisi yaratabilirsiniz. Ve tabi ki vazgeçilmez rengimiz beyazı da unutmayın.

Giriş

Evinizin girişi misafirlerinizi karşılama mekanınız olduğu için karşınızdaki insanları heyecanlandıracak koyu renkleri seçebilirsiniz. Ya da size eve girer girmez huzur sağlayacak turuncu ve sarının yumuşak tonları, bej veya gri rengi düşünebilirsiniz.

KAYNAK : milliyetemlak.com

Yorum Yaz


.