Eviniz için doğru rengi nasıl seçeceksiniz?

Cuma, Ocak 30, 2009, 14:48
Ev Dekorasyonu kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Renk seçimi bir evin tüm havasını değiştirebilecek en önemli kısımdır. Tonlarca para dökmeden ve mağazalarda gördüğünüz ve beğendiğiniz her minik aksesuarı alıp eve getirmeden önce kesinlikle ilk belirlemeniz gereken şey “nasıl bir evde yaşamak istiyorum” sorusuna verilecek cevaptır. Bu soruya cevap verdikten sonra evinizi yenileme işine girişmek sonradan ortaya çıkan sonuçların kötü bir sürpriz olmaması açısından çok önemlidir. İşte bu yüzden öncelikle aşağıdaki önerileri okumanızı tavsiye ederiz.

“Zarif ve rahatlatıcı bir görünüş istiyorum”

Zarif ve rahatlatıcı bir görünüş için mavi ve tonlarını kullanabilirsiniz. Bu renk aynı zamanda banyo ve yatak odasında da bir sakinlik hissi verir. Sadece mavinin en sevdiğiniz halini belirleyin ve onun tonlarından gidin yeter. Mesela duvar için daha koyu olan tonu kullanabilirsiniz ve bunun bir-iki açık tonunu ahşap doğramalar ya da süpürgelikler için seçebilirsiniz.  Perdeleriniz, havlularınız, yatak örtüleriniz ve hatta mum gibi ufak aksesuarlarınız için de daha açık tonlardan gidebilirsiniz. Maviye uyumlu bir yeşilden de ekleyerek daha renkli bir hale getirebilirsiniz.

“Şık ve sade bir görünüş istiyorum”

image

Nötr renkler bir odaya şıklık ve esneklik katar. Nötr renkler artık eskisi gibi sadece “beyaz” ve “bej” değildir. Çok sade ve basit döşenmiş bir oturma odasını badem rengi duvarlar ve kızıla kaçan kahve tonları ile boyanmış süpürgeliklerle son derece şık bir havaya sokabilirsiniz. Aynı şekilde bu renkleri irice bir vazo ya da ir yastık ile odaya serpiştirebilir ve aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Daha açık ve daha koyu nötr renkler seçerek bunları yastıklar ve örtülerde kullanabilirsiniz. Unutmayın; daha açık renk seçtikçe oda daha ferah gözükecektir. Pas, maun ağacı ve lal taşı rengi odaya ekstradan bir şıklık, zenginlik ve ağırlık katacaktır.

“Canlı ve parlak bir görünüş istiyorum”

image

Eğer adeta bir pizza gibi görünen odalar istiyorsanız sizin renkleriniz canlı ve uyumlu olan portakallar, altın sarısı, kırmızılar ve koyu morlar! Bu renklerden mesela altın rengi ve portakalı seçerek onu tamamlayan ve paletin diğer tarafında yer alan mor tonlarıyla birleştirebilirsiniz. Ya da aynı oda için sadece siyah ve kırmızı renkleri seçip gerçek ve oryantal bir kontrast yaratabilirsiniz. İki rengi yan yana kullanmak üzere seçin, ve ikisine de zıt olan bir üçüncü ile tamamlayın!

Yorum Yaz


.