Evin şaşırtıcı kirli yerleri

Perşembe, Haziran 26, 2014, 22:49
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Hem üzerinden pislikler kolay ayrılmadığı için hem de uzun süre kurumadığı için mutfak süngeriniz en kirli yerlerden biri! Peki ne yapılabilir?

Evin çok kirli iki eşyasını barındıran bir başka yer de: mutfağınız.

‘Çöpün etrafı değil mi? Biliyorum’ diyeceksiniz. Ama bunu tahmin ederek çöpün etrafını iyi temizlediğiniz için, orası değil maalesef. Bu eşyaların kirli olmasının sebebi, kirliliğinin gözden kaçıyor olması.

Belki bunu duymuştunuz ama mutfak süngeriniz en kirli yerlerden biri! Hem üzerinden pislikler kolay ayrılmadığı için hem de uzun süre kurumadığı için bakteriler, mayalar, patojenler ve küf için harika bir üreme, gelişme, yayılma alanı oluyor. Sadece üstünde kalsa iyi, onu sürdüğünüz her yere yayılıyor, bulaşık sabununuz ise bu sorunu pek çözemiyor.
İkincisi ise kesme tahtanız! Bıçağın açtığı küçük sıyrıkların içine et suyu, tavuk suyu vs. gibi kolayca bakteri üreten sıvılar yerleşiyor. Ve o kirli mutfak süngerinizle temizlemeye çalıştığınızda birbirlerini iyice kirletiyorlar!

Peki ne yapılabilinir?

Dikkat edilecek birkaç nokta ile bu dertlerin hepsinden kurtulabilirsiniz:
Mutfak süngerinizi temizlemek için bulaşık makinanız varsa, ona koyabilir, kurutmanın dahil olduğu bir program ile temizleyebilirsiniz. Bu en etkili yöntem. Neredeyse problemin yüzde 99’unu çözüyor! Böylece aşırı sık şekilde sünger atmanız gerekmiyor. Çamaşır suyunu önermiyorum, hem doğaya hem de bedene zararından dolayı ve küflere karşı pek etkili olmadığı söyleniyor.
Bulaşık makinanız yoksa süngerinizi sirkede 1 gece bekletebilirsiniz. Sonra sirkeyi direk lavabonuza dökebilirsiniz, geçtiği yolu da dezenfekte eder, süngerinizi de temizlemiş olur.
Kesme tahtalarınız için de sirke çok etkili bir yöntem. E. coli, Salmonella ve Staphylococcus gibi bakterileri yok ediyor. Sık sık kaynar sudan geçirmeyi ve iyi kurutmayı ihmal etmeyin.
Eğer kötü koku varsa kesme tahtanızda, karbonat serpin, üzerine sirke dökün (fokurdayacaktır), 5 dakika bekletin, hem dezenfekte olsun hem de kötü kokulardan kurtulun!

sabah.com.tr













Yorum Yaz


.