Evdeki şiddetin en büyük mağduru kadın

Pazar, Mart 28, 2010, 22:35
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Hürriyet gazetesinin İstanbul Valiliği ile birlikte gerçekleştirdiği ‘Aile İçi Şiddete Son Kampanyası’nın iki yıllık sonuçlarına göre Türkiye’de aile içi şiddet vakaları her yıl daha fazla artış gösteriyor.

Bunda resmi ve yerel yönetimlerin önemli bir kısmının hâlâ konunun ciddiyetinin farkında olmaması ve çözümü geleneksel aile sistemi içinde bulmaya çalışmasının da etkili olduğu belirtiliyor.

Kampanyanın iki yıllık sonuçları önceki gün Hürriyet Gazetesi Kurumsal İletişim Koordinatör Yardımcısı Emel Armutçu ile Hürriyet Aile İçi Şiddete Son Kampanya Koordinatörü Neşe Hacısalihoğlu tarafından açıklandı. Verilen bilgiye göre Acil Yardım Hattı’na iki yıl içerisinde gelen arama sayısı ise 18 bin. Bu kişiler arasında destek verilen ve bilgilendirme yapılan 8 bin 573 kişi üzerinden yapılan değerlendirmede aile içi şiddette mağdurların yüzde 90.27’sinin kadın olduğu ortaya çıktı. Değerlendirmenin sonuçlarına göre, evdeki diğer mağdurların yüzde 1.23’ünü kadın ve çocuk, yüzde 0.29’unu cinsiyeti kaydedilemeyen çocuklar, yüzde 0.09’unu erkek çocuklar, yüzde 0.43’ünü ise kız çocukları oluşturuyor.

Sonuçları Emel Armutçu tarafından “Alo Orada Mısınız?” adlı bir kitapta toplanan değerlendirmeye göre acil yardım hattını arayan mağdurların yaş aralığı 4 ile 90 arasında değişiyor. En yoğun şiddet ise 17-50 yaş aralığında yaşanıyor. Yine araştırmanın sonuçlarına göre fiziksel şiddet yüzde 42.7’yle en fazla uygulanan şiddet olurken, duygusal şiddet yüzde 29.6, sosyal şiddet yüzde 10.3, ekonomik şiddet yüzde 9.2, cinsel şiddet yüzde 3 oranında gerçekleşiyor.

“0212 656 96 96” numaralı “Acil Yardım Hattı”na Türkiye’nin 81 ilinden 76’sından arama yapıldığını söyleyen Armutçu, bunun yanı sıra Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok ülkesi, Amerika ve Avustralya dahil 12 farklı ülkeden Türkçe konuşan mağdurların da yardım talebinde bulunduklarını belirtti.

Armutçu, iki yılda hatta düşen aramaların yüzde 20’sinin polis ve jandarmadan oluştuğunu belirtti. Kampanya Koordinatörü Neşe Hacısalihoğlu da arayan polisler için “Bir şiddet mağdurunu güvenli bir yere yerleştirmek amacıyla hattan destek istiyorlar. Arayan polislerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu işbirliği ile de mağdur için hızlıca çözüm bulunabiliyor” dedi.

Çözüm önerileri

■ Her ilde kurumlar arası iletişim ve koordinasyonu sağlayacak bir komisyon kurulması.

■ Mağdur ve çalışan tüm kurumların personelinin toplumsal cinsiyet, kadının insan hakları, aile içi şiddet konularında eğitim alması.

■ Kurumlarda personel eksikliklerinin giderilmesi.

■ Toplumsal cinsiyet, iletişim, çatışma çözme, öfke kontrolü gibi eğitimlerin okul müfredatına koyulması.

■ Her ilde ilk adım istasyonlarının açılması.

■ Belediyelerin sığınma evi açmasının zorunlu hale getirilmesi. Açmayanlara cezai yaptırım uygulanması.

■ Mağdurlara belli bir süre maaş bağlanması.

Yorum Yaz


.