Evdeki özel butik giysi odası

Çarşamba, Ağustos 31, 2011, 0:29
Ev Dekorasyonu kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kıyafetlerinin karşısına bir orkestra şefi edasıyla geçip rahat rahat seçim yapmayı kim istemez ki? House Beautiful dergisi, işlevsel bir giysi odası hazırlarken dikkat edilmesi gerekenleri sayfalarına taşıdı

Evinizde giysi odası düzenleyebilme şansınız varsa, bunu en doğru şekilde yapabilmek için de uymanız gereken kurallar var… House Beautiful dergisinden Şebnem Yıldız, ideal giysi odası için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:
Giysi odanız, zevkinizin yansımasıdır. İdeal ‘kişisel butik’ tasarımı ise hem görsel olarak çekici, hem de işlevsel olmalıdır.

BOYUTLARA DİKKAT EDİN
Öncelikle, şu soruları dikkatlice cevaplayın: Hangi türde giysileriniz çoğunlukta? Depolama ihtiyaçlarınız ne yönde?
Odanızı planlarken boyutlarına dikkat edin. Giysi odasında, en az bir kişi, sıkışıklık duygusuna kapılmadan rahatlıkla yürüyebilmeli ve hareket edebilmelidir.
Giysi odasının yüksekliği, yatak odasının veya bağlandığı mekanın tavan yüksekliği ile eşdeğer olmalıdır.

PENCERESİ OLMALI
Odanızın penceresi olmalı. Bu bir tavan penceresi de olabilir. Doğal ışığı içeriye davet ederken, elbise ve aksesuvarlarınızı daha rahat görebilir, giysilerinizin havalandırılmasını da sağlamış olursunuz.
Mekanı, kadın ve erkek bölümleri olarak ayırın. Her bölümü kullanıcısına göre düzenleyin.
Giysi odanızda yeterli doğal aydınlatma yoksa, eşyalarınızın rengini gerçeğe en yakın verecek şekilde ışık yansıtan bir aydınlatma sistemi kurun. Bu tarz sistemler, dolap kapakları açılınca devreye girecek şekilde de tasarlanıyor.

SAKLAMA KUTULARI ÇOK FAYDALI
Geniş bir giysi odasında, aynalı bir tuvalet masasına yer verin. Cumba veya derin nişli bir pencereniz varsa, bu bölümde keyifli bir oturma bölümü yaratın. Renkli ve beyazları ayrı gruplayacağınız kirli sepetleri kullanın.
Giysi odanızı, detaylarla zenginleştirin. Böylelikle hem daha şık hem de daha kullanışlı bir düzenlemeniz olur. İhtiyaç duyduğunuz alana uyabilen raf sistemleri kullanın. Şapka, çanta, ayakkabı ve saklama kutularınızı bu raflarda, görebileceğiniz şekilde sıralayın.

ÇEKMECE DÜZENDİR
Büyük odaların merkezine, gösterişli bir tavan aydınlatması asarak mekanı sıra dışı bir şıklığa ulaştırabilirsiniz.
Aksesuvar bölmeleri; mücevher, kemer, toka gibi eşyalarınızı gruplayarak düzenli bir biçimde sergilemenizi sağlar. Bu bölmeler için çekmecelerin içlerine de yerleştirilebilen modüller veya çekmece şeklinde tasarlanmış üniteler kullanabilirsiniz.
Çekmeceler, giysi odanızı her daim organize eder ve kalıcı bir düzen kurmanızı sağlar.

DÜŞEY DEPOLAMA SİSTEMİ İŞE YARAR
Standart giysi odaları, genişçe bir dikdörtgen veya kare formundadır. İçindeyken rahatça ayakta durabilmek ve kapıyı açıp kapatabilmek, önemli bir tasarım kriteridir. Rahatça giysi asabilmek için dolap derinlikleri en az 60 santim civarında olmalıdır.

ÜST ÜSTE İKİ SIRA ASKI KOYUN
Küçük ölçekli odalar için en verimli kullanma biçimlerinden biri; iki sıra askı sistemini üst üste konumlandırmaktır. Böyle mekanlarda, düşey depolama sistemlerine ağırlık verilir.
Raf ve dolapları tavana kadar devam ettirin. Duvarın rafsız bir bölümüne kemer, fular gibi aksesuvarlarınızı asmak için kancalar monte edin.

DİLSİZ UŞAK EMRİNİZDE
Kızaklı sistemleri sayesinde kolaylıkla dışarı doğru çekilebilen çubuklu askılara pantolonlarınızı sıralayabilirsiniz.
Kendinize doğru çekebileceğiniz kayar bir askıya sık giydiğiniz günlük gömlek ve ceketlerinizi asın.
Sık sık kullanacağınız giysileri yerleştirmek içinde bir dilsiz uşak edinin.

SABAH

Yorum Yaz


.