Evde limon ağacı nasıl yetiştirilir?

Cuma, Mayıs 13, 2016, 20:57
Çiçekler kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Güzel görünümlü ve hoş kokulu limon ağacını evde yetiştirmenin püf noktaları…

Limon vitamin ve sağlık deposu bir bitkidir. Limon ağacı ise güzel görünümlü ve hoş kokulu, uygun şartlarda yıl boyu meyve veren bir ağaçtır. Limon ağacı kışın yapraklarını dökmez.

Çoğu kişinin bilmediği ise evde limon ağacının yetiştirilebileceğidir. Saksıda yetiştireceğiniz limon ağacı ile sağlıklı, ilaçsız ve taze küçük küçük ürünler alabilirsiniz.

Limon ağacı, çekirdekten de yetiştirilebilir, ancak meyve vermesi 3 ile 6 yılı bulur. Aslında bu da keyifli bir süreçtir. Bu kadar beklemek istemiyorsanız, küçük bir fide şeklinde aşılanmış limon ağacı satın alabilirsiniz. Saksıda yetiştirmek için en uygun türler, yediveren ve mayerdir.

Eğer kapalı bir balkonunuz varsa ve iyi ışık ve güneş alıyorsa, evde yetiştirdiğiniz limon ağacından yıl boyu limon alabilirsiniz. Ağacınız limon vermeye başladığında, evinizi keskin ve güzel bir koku saracaktır.

Limon ağacının kısa tarihi

Limon bitkisi “ekşi portakal” olarak bilinen ağaç ile ağaç kavunu olarak bilinen bir bitkinin çaprazlanması sonucu elde edilmiştir.

Limonun ilk defa nerede yetiştirildiği kesinlik kazanmamış olmakla birlikte Güney Hindistan, Burma ve Çin olduğu tahmin edilmektedir.

Milattan Sonra 1. yüzyılda Roma döneminde Güney İtalya’nın tanıştığı limon, Milattan Sonra 7. yüzyılda da Irak ve Ortadoğu’da yetiştirilmeye başlanmıştır.

Avrupa’nın limonla tanışması 11. yüzyılda olur. Limon ağacı günümüzde Akdeniz havzasında yaygın şekilde yetiştirilmektedir.

Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinden sonra bu kıtaya götürülen limon ağacı, bugün ABD’nin Kaliforniya ve Florida eyaletlerinde yetişmektedir.

18. yüzyılda limon, uzun deniz yolculuklarında denizcilerin C vitamini eksikliği nedeniyle yakalandığı “iskorbüt” hastalığına karşı yaygın olarak kullanılmıştır.

İşte, evde limon ağacı yetiştirmenin püf noktaları…

Saksıda limon ağacı yetiştirmek için büyükçe bir saksı ve besin değeri ile PH derecesi uygun bir toprak tercih etmelisiniz.

Narenciye türündeki limon, soğuğu ve rüzgarı sevmez. Eğer kapalı bir balkonunuz varsa, limon ağacının yetişmesi için en ideal yerdir. Balkonun ışık ve güneş alması önemlidir.

Çekirdekten limon yetiştirmek: Limonun çekirdeklerini çıkarın. Dibine çakıl taşları yerleştirdiğiniz cam bir kavanoza koyacağınız nemli pamuğu iki kat yaparak arasına limon çekirdeklerini dizin ve filizlenmelerini bekleyin. Bu işlem için birkaç çekirdek kullanmak daha garantili bir yöntemdir.

Filizlenen limonu bir saksıya yerleştirin. Metal bir saksı tercih ederseniz, bitkiyi demir eksikliğinden de kurtarmış olursunuz. Eski konserve kutularını da bu iş için değerlendirebilirsiniz.

Çekirdekten limon yetiştirmekle uğraşmak yerine küçük bir limon ağacını fide olarak da satın alabilirsiniz. Satın aldığınız fide küçük bir saksıda ise en az 22 veya 28 litrelik bir saksıya nakletmelisiniz.

Limona ölçülü su vermek gerekir. Çok su kökleri çürütür, az su gelişmesini engeller.

Limon yetiştirirken, saksısının yerini sabit tutmak gerekir. Saksıyı ısı yayan kalorifer önlerinden uzak bir yere yerleştirmelisiniz.

Limonunuz daha iyi yetişmek için besin takviyesine ihtiyaç duyar. Güvercin gübresi, pirinç suyu ideal besinlerdir.

Limon ağacınıza zararlı böcekler musallat olursa, ilaç kullanmak yerine bıçağın ucuyla onlardan kurtulursanız, ilaçsız ürünler elde edersiniz.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.