Evde kot eskitme yöntemleri

Pazar, Temmuz 2, 2017, 22:37
Alışveriş | Moda kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle kotlarınıza yeni bir hava katın…

Eskimiş kotlarınız için yapabileceğiniz birçok şey var. Öncelikle eskiteceğiniz kotu seçin. Topuk rendesi veya normal rendeyi hazırlayın.

Kot pantolonun neresini eskitmek istediğinize karar verin ve o bölgenin üzerinden hafif hafif rendeyle geçin.

Yaptığınız işlem sonrasında kot kumaşının liflere ayrıldığını göreceksiniz. Bu kısımların aralarını dilerseniz ince bir tığ yardımıyla açabilirsiniz.

Ardından bu bölgenin üzerinden topuk rendesiyle bir kez daha geçin. Böylece çiğ bir görünümden uzak, doğal bir eskitme şekline kavuşmuş olacaksınız.

Pantolonun tek bir bölgesinden ziyade birkaç yerine aynı uygulamayı yaparsanız daha iyi olacaktır.

Kot şortlarınızı, pantolonlarınızı ya da kot gömleklerinizi bambaşka bir hale getirebileceğiniz diğer yöntem ise çamaşır suyunda bekletmek. Bu sene kot şortların moda olduğunu göz önüne alarak bu yöntem mutlaka denenmesi gerekenler arasında. Kot şortu dilediğiniz kısmına kadar çamaşır suyuna yatırın ve bir gece bekletin. İki kısmında renk farkı olana kadar çamaşır suyunda bekletin. Ardından bol suyla durulayıp çamaşır makinesinde yıkayın. İşte yeni bir şort almanıza gerek kalmadan bambaşka bir şortunuz oldu!

Aynı yöntemi gömlekler için de uygulayabilirsiniz. Dilerseniz batik görünümü verebilirsiniz. Öncelikle çamaşır suyuna batıracağınız yerleri toparlayın ve çok kalın olmayan bir iple bağlayın. Ardından sadece bağladığınız kısımları çamaşır suyuna denk gelecek şekilde çamaşır suyuna yatırın ve yine bir gece bekletin. Ardından düğümleri açmadan bol suyla durulayın ve daha sonra düğümleri çözün. Ve yine çamaşır makinesinde yıkadıktan sonra giyebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise zımpara ya da ponza taşı kullanarak yapabileceğiniz eskitme şekli.

Zımpara ya da ponza taşıyla eskitilecek bölgeyi hafifçe ovmaya başlayın. Dikey ya da yatay bir şekilde yapabilirsiniz. Ponza taşı zımparaya göre daha yumuşak bir madde olduğundan uygulaması da daha kolay olacaktır.

Eskitme işlemini tamamladıktan sonra tiftiklenen bölümleri makas yardımıyla düzeltin.

Ardından dilerseniz çamaşır suyuna batırarak daha eski bir görünüm verebilirsiniz.

KAYNAK : haberturk.com

Yorum Yaz


.