Ev temizliğinizi doğal gıdalarla yapın

Cumartesi, Eylül 7, 2013, 20:37
Ev Dekorasyonu kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kimyasal maddelerden uzakta mutfakta kullandığınız gıdalar, ev temizliğinde mükemmel sonuç veriyor.

Mutfakta kullandığımız gıdaların ev temizliği için mükemmel olduğunu biliyor muydunuz? Evimizin dört bir yanını temizlerken, tamamen çevreyle dost bu gıdalar sayesinde hem doğayı kirletmemiş oluyoruz, hem de evimizi doğal yaşam çemberine alıyoruz. Çünkü biliyorsunuz, ev temizliğinde her yer için ayrı bir temizlik malzemesi kullanıyoruz. Temizlik malzemelerindeki çeşitlilik arttıkça doğayı da daha fazla kirletiyoruz. Oysa evimizdeki en dip köşelerin bile pırıl pırıl olması için mutfaktan gelen çözüm önerileri var.

Sirke: Bu doğal dezenfektan lekeleri ortadan kaldırmak için birebirdir.
Zeytinyağı: Ahşapların ve çeliklerin parlamasında mükemmeldir.
Karbonat: Tüm ev temizliğinde kullanılabilir. Suyla karıştırıldığı zaman yağları ve kirleri ortadan kaldırır.
Limon: Dezenfektandır, beyazlatıcıdır ve kötü kokuları silip atar.

Tahtalar ve halılar
– Bir miktar zeytinyağı ile yarım adet limonun suyunu karıştırıp parkelerinizi ve ahşap mobilyalarınızı silin. Yumuşak bir bezle kuruladıktan sonra nasıl parladıklarını görebilirsiniz.
– Halılarınızdaki inatçı lekeleri çıkarmak için yarım kova suyun içerisine bir miktar sirke dökün. Daha sonra bir bez yardımıyla yuvarlak hareketlerle halınızı silin.

Camlar ve çelikler
– Aynalar ve pencereler için 3 litre ılık suyun içerisine 3 ölçek sirke ekleyin. Bu karışımla camlarınızı sildikten sonra etkili bir parlaklık almak için gazete kağıdıyla kurulayın.
– Işıl ışıl çelikler için zeytinyağı güzel bir seçenek. Hafif nemli bir beze bir miktar zeytinyağı dökün ve çeliklerinizi ovalayın.

Lavabolar, fayanslar ve tuvaletler
– Tüm tuvaletlerde, fayans ve lavabolarda sirkeli suyu kullanmanız yeterli.
– Mükemmel bir temizlik için tek ihtiyacınız olan 4 çay kaşığı karbonat, 8 çay kaşığı sirke ve yarım limonun suyu. Bu karışımla her yeri sildikten sonra 10 dakika bekleyin ve akabinde durulayıp, kuru bir bezle kurulayın.
– 8 çay kaşığı karbonatı tuvaletin içine dökün ve bütün gece bekleyip su dökün. Tuvaletin içindeki tüm taşlaşmaların yok olduğunu göreceksiniz.

Yataklar ve giysiler
– Beyaz giysilerinizi 15 dakika boyunca limon suyunda bekletin. Sonra her zamanki gibi çamaşır makinesinde yıkayın.
– Makinede yıkanabilen yorganlarınızı ve yastıklarınızı çevreyle dost deterjanlarla yıkayın.

KAYNAK : YediRenkHaber.com

Yorum Yaz


.