Eşofmanın yeri neresi?

Cumartesi, Ocak 31, 2009, 18:35
Alışveriş | Moda kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bir zamanlar sadece spor yaparken giyilen eşofmanlar önce evde pijamaların yerini aldı, ardından da şıklaşıp sokağa taştı. Peki bu ‘gündelik’ eşofman bombardımanı göze ne kadar hitap ediyor?..
Pek çok Türk vatandaşının gündelik hayatına Turgut-Semra Özal çiftiyle birlikte giren eşofman, bir zamanlar sadece spor yaparken giyilirken, artık bir oyunun galasına bile damgasını vurabiliyor. Şekil 1, örnek A: Şahan Gökbakar. Gökbakar, geçen hafta bir arkadaşının Sen Olmasaydın adlı oyununun galasına ‘samimiyet’ gerekçesiyle eşofmanla gitti ama ‘Recep İvedik Şahan’ benzetmesinden de kurtulamadı. Yine geçen haftaki Avrupa Yakası‘nda ise Tanrıverdi’nin (Sarp Apak) eşofman bağımlılığına ve bu bağımlılık nedeniyle sevgilisi Fatoş’la arasının bozulmasına şahit olduk. Fatoş, sevgilisinin her yere eşofmanla gitmesini aşklarında heyecanın kaybolmasına, saygısızlığa yoruyordu. Gerçekten de hâlâ kimileri eşofmanı ‘lakayıt’ bir giysi olarak değerlendirse de Madonna’dan Paris Hilton’a, Ashton Kutcher’dan Justin Timberlake’e kadar pek çok ünlü gündelik yaşamlarında eşofmanın rahatlığından vazgeçemiyor. Elbette giydikleri eşofmanın aynı zamanda ‘şık’ olmasına dikkat ederek… Örneğin Paris Hilton sürekli eşofman altı giyiyor; özellikle pembe renkler favorisi. Madonna ise adidas eşofmanlarını üzerinden çıkarmıyor. Modanın yeni dâhi çocuğu Alexander Wang’ın ilkbahar-yaz koleksiyonunu topuklu ayakkabılarla tamamlanan gri eşofmanlar süslüyor. Aldığımız bilgilere göre İngiltere’de eşofman partileri de çok moda olmuş. Hatta yılbaşı akşamları geleneksel olarak eşofman temalı partiler düzenlenmeye başlanmış. Rahatına düşkünlerin yeni yıla da rahat rahat girme hakkı olmalı tabii. Ülkemizde de kimi markalar, artık ‘modaseverlerin’ tercihlerini sıkça rahat olandan yana kullandıklarını keşfetmiş durumda. Nike, Puma, adidas, FTS 64 ve GAP, çok çeşitli ve renkli eşofmanlar sunuyor.

SADECE GENÇLER ALMIYOR
Ayrıca Escada’daki renk renk modellerin yanı sıra Harvey Nichols’da Juicy Couture markalı şık eşofmanlar satılıyor. Eva Longoria, Jessica Simpson, Sienna Miller, Colin Farrell, Brad Pitt ve Jessica Alba’nın üstünden çıkarmadığı bu eşofmanları, giyimine kuşamına düşkün Türk kadınları da bayıla bayıla alıyor. Harvey Nichols yetkilileri, indirimsiz fiyatları 180-350 TL arasında değişen Juicy Couture eşofmanların, mağaza içinde en çok ilgi gören, ‘bestseller’ markalardan biri olduğunu söylüyor. “Şeker gibi renkleri nedeniyle ve yumuşak dokusuyla ön plana çıktığı için tercih ediliyor. Sadece gençler değil, üst yaşlardan da çok sayıda alıcısı var,” diyorlar. Yine rahat, sade ama şık kıyafetleriyle dikkat çeken NuΝ mağazalarında da eşofmana benzeyen ve gündelik hayatta giyilen altlar bulmak mümkün.

Alexander Wang ilkbahar-yaz 2009 koleksiyonundan.

Şahan Gökbakar, geçenlerde bir galaya eşofmanla katıldı.

Madonna’dan önce Türk kadını giydi

Melis Alphan (Milliyet moda yazarı)
“Eşofman, biz Türklerin modasında artık klasikler arasına girdi. Siyah pantolonun, beyaz gömleğin trendlerle nasıl ilgisi yoksa, eşofman için de aynı şey geçerli. Daha çok evde tabii… Ve kadından çok erkeğin üniforması… Türk erkeği ev giysisi, hatta pijama yerine eşofman giymeyi pek sever. Ramize Erer’in de bir karikatürü vardı: ‘Evlilik aşkı öldürmüyor Sema. Aşkı şu kıçımızdan çıkarmadığımız eşofmanlar öldürüyor. Orası, burası sarkan pis eşofmanlar.’ Kadınlarımız da sever eşofmanı. Ama onlar daha çok spor yaparken, çarşıya pazara giderken giyer. Madonna’dan çok önce, 90’larda yürüyüşe çıkan orta yaşlı Türk kadınlarının favorisi kadife eşofman takımlardı mesela. O zaman zevksizlik gözüyle baktığımız eşofman takımlar yıllar sonra moda oldu. Bunda da hip-hop akımının etkisi büyüktü. Spor markalarının gerilla pazarlama tekniklerinin de eşofman modasına etkisi var. Geçtiğimiz yıl Bağdat Caddesi’ndeki gençlerin üçte ikisinin adidas eşofman giymesi tesadüf değildi. Eşofmanları kimileri tavırlı görünmek, rahat etmek, kimileri ise trendy olmak için giyiyor. Ama kıyafet karşındakine saygıyı da gösterdiği için, özen gerektiren yerlere giyilmesini hoş bulmuyorum. ‘Televizyonun karşısından kalkıp geldim,’ demek gibi bir şey.”

Yeni ‘rahat’ kıyafetimiz oldu

Ayşe Ferhangil (SABAH moda yazarı)
“Jeanin sırtına daha şık ortamlarda kullanılması yükümlülüğü bindirildiğinden, insanda karın ağrısına sebebiyet verecek kadar dar giyilmesi makbul hale getirildiğinden beri eşofman yeni ‘rahat’ kıyafet oldu. Spor salonlarından çıktı, günlük hayata taşındı. Her ne kadar Kate Moss, ‘Yapılacak en büyük moda hatası eşofmanla dolaşmaktır,’ dese de rahatlık akla üstün geldi, spor giyim Stella McCartney ile ‘moda’ oldu ve eşofman giymekte utanılacak, çekinilecek hiçbir şey kalmadı. Tabii kocaman adidas çizgileri gibi iddialı detaylardan uzak durmak şartı ile.”

Yemeğe, açılışa olmaz

Aslı Gül (Harper’s Bazaardergisi yayın yönetmeni)
“Çok aktif ve sportif bir hayatınız varsa, eşofman kesinlikle çok kullanışlı. Ama bir zamanlar Sarah Jessica Parker’ın yaptığı gibi eşofman altına seksi stilettolar giyilmesi hoş değil. Eşofman rahat etmek için giyilir. Şıklaştırılmasına gerek yoktur. Kaldıracak yerlere tabii ki giyilebilir ama bir sergiye veya akşam yemeğine eşofmanla gitmeye sıcak bakmıyorum.”

Yorum Yaz


.