Esme’nin son isteği gerçekleşmedi

Cumartesi, Ocak 17, 2009, 23:07
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 1 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Uygun kalp bulunamayınca ölen 14 yaşındaki Esme Feslioğlu’nun son dileği organlarını bağışlamaktı. Esme’nin son arzusunu ailesi kabul etmedi.
KONYA – Kalp nakli bekleyen Esme Feslioğlu, bir yılın boyunca nakil için uygun kalp bekledi ancak bulunamayınca yaşamını yitirdi. Esme, ölmeden önce tüm organlarını bağışlayarak kendisi gibi nakil bekleyen insanlara umut olmak istedi. Ancak ailesi, kızlarının organlarını bağışlamayınca Esme’nin son arzusu da gerçekleşemedi.
Konya’nın Cihanbeyli İlçesi’nde yaşayan 14 yaşındaki Esme Feslioğlu, bir yıl önce kalp kası hastalığına yakalandı. Esme’nin yaşayabilmesi için kalp nakli yapılması gerektiği bildirildi. Ancak, bir yıl boyunca organ bekleyen Esme, kendisine uygun kalp bulunamayınca 8 Ocak 2009’da vefat etti. Esme’nin doktoru Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevim Karaarslan (yanda) Esme’nin ölümünün 37 yıllık meslek hayatında kendisini en çok üzen olay olduğunu söyledi. Prof. Dr. Karaarslan, şöyle konuştu:
“Esme, çok güzel bir kızdı ve onun ölümü bizi gerçekten derinden etkiledi. Esme, 1 yıl önce kalbin çalışmasını engelleyici, ‘dilate kardiyomiyopati’ hastalığına yakalandı. Bu hastalığın tek tedavisi kalp nakliydi. Esme’yi kalp nakli programına dahil ederek, kendisine uygun bir kalbin bulunmasını beklemeye başladık. Ancak, Esme kendisine uygun bir kalp bulunamadan hayatını kaybetti. Esme’nin son arzusu sağlam olan organlarının başkasına verilmesiydi. Ölüm döşeğindeki 14 yaşındaki kızın bu kadar üzüntüsünün arasında organlarını bağışlamak istemesi beni derinden etkiledi.”

‘YALVARAN GÖZLERİNİ UNUTAMADIM’

Aradan geçen günlere rağmen çalıştığı yoğun bakım ünitesine her girdiğinde Esme’nin kendisini kurtarması için yalvaran gözlerini unutamadığını belirten Prof.Dr. Sevim Kararslan, “Meslek hayatımda şahit olduğum bunca ölüm olayına rağmen beni bu kadar derinden etkileyen sanırım Esme’nin farkında olmadan bizlere vermiş olduğu mesaj oldu. Esme’nin bu davranışının ardından ben de hastanenin organ bağışı bölümüne giderek organlarımı bağışladım” dedi.

AİLESİ ORGANLARINI BAĞIŞLAMADI

Esme’nin öldükten sonra ailesinin adeta şoka girdiğini söyleyen Prof. Dr. Karaarslan, “Esme’nin son arzusu olan organlarının bağışlanmasını, öldükten sonra ailesi kabul etmedi. Onlarada hak veriyorum. 14 yaşında dünyalar güzeli kızlarını kaybettiler. Bu acı ile organlarını bağışlamadılar” diye konuştu. Prof. Dr. Sevim Karaarslan, toplumda organ bağışının yaygınlaşması gerektiğini, organlarını toprağın altında çürüyeceğine Esme gibi güzel insanları yaşatmasının daha faydalı olacağını söyledi.1 Yorum yazıldı.

  1. EMINE FESLIOGLU yorumu - Salı, Şubat 17, 2009, 15:07

    esmanın baskalarına verılmesını ısterdık ama hersey anıden oldu eger uygun kalp bulunmus olsaydı kardesım yanımda olcaktı ama olmadı allah rahmet eylesın NUR ICINDE YAT ESMAM SENI SEVEN APLAN EMINE FESLIOGLU AMINYorum Yaz


.