Eski eşyaları yenilemenin yolları…

Pazartesi, Aralık 25, 2017, 23:00
Ev Dekorasyonu kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Eski veya sevdiğiniz eşyalarınızın tekrar yeni gibi görünmesini ister miydiniz? Şanslısınız çünkü bu sorunu çözmenin bir yolu var.

Doğrama tahtaları

Tahtayı, limon suyu ve tuz karışımına batırılmış bir süngerle temizleyin.

Bakır kaplar

Bakır tencereler ve kaplar, yemek pişirmek için oldukça iyidir. Yeniden yepyeni görünmelerini sağlamak için tuz ve sirke kullanın. Yüzeye tuz serpin ve üzerine biraz sirke döküp sert bir sünger ile ovun.

Tabaklar

Tabaklardaki çiziklerden kurtulmak kolaydır. Porselen için özel olarak tasarlanmış cilaları kullanın.

Fırın tepsileri

Yanmış yağ tepsilerini, hidrojen peroksit ve sıradan sodadan yapılmış bir macun uygulayarak kurtulabilirsiniz. Hamuru fırın tepsisine yayın ve 30 dakika bekletin, sonra durulayın.

Halılar

Bir sirke ve iki parça sudan oluşan bir çözüme ihtiyacınız olacaktır. Su ve sirkeyi bir sprey şişesinde karıştırıldıktan sonra leke üzerine püskürtün ve nemli bir bezle örtün. Ütüyü açın, buhar moduna geçirin ve 30 saniye boyunca bezin üzerine koyun.

Dökme demirden tavalar

Tavalarınızın için temizlemek için ihtiyacınız olan dezenfektan, eldivenler, çöp tobası ve sirke. Eski dökme demir tavalarınıza dezenfektanın kalın bir tabakasını yayın. Kurumasını önlemek için tavayı çöp torbasına koyun ve sıkıca bağlayın. Tavayı 1-2 gün boyunca bekletin ve sonra dezenfektanını durulayın. Ardından aynı sıvıyı kullanarak yeni bir katman daha uygulayın ve bir gün boyunca torbada bekletin. Sonra kiri sıcak su ile yıkayın. Şimdi, tavayı bir saat sıcak su ve sirke karışımına batırın ve yüzeyi bir ovma pedi ile fırçalayın. Tencereyi kurutun. Fırını 250 °C’ye ısıtın ve bir saat bekletin. Ardından sıcak kızartma tavasını dikkatlice çıkarın ve üzerine bir zeytinyağı dökün. Sıcak metal, gerekli miktarda yağı emer, kuru bir bezle silerek tekrar tepsiyi fırına koyabilirsiniz. 15 dakika sonra çıkarın, bir bezle silin ve 15 dakika daha fırına tekrar koyun. İşlemi iki kez daha tekrarlayın.

Fayanslar

Fayanslar arasındaki alanları çamaşır suyu kullanarak temizleyin. Bu işlemi yaparken çamaşır suyunu, su ile karıştırın. Odayı havalandırmayı unutmayın.

Beyaz spor ayakkabıları

Spor ayakkabılarınızı tekrar beyaza dönüştürebilirsiniz. Bir çay kaşığı bulaşık makinesi temizleme sıvısı, üç yemek kaşığı hidrojen peroksit ve iki yemek kaşığı kabartma tozu karışımı ile ayakabılarınız ilk aldığınız günkü gibi olacak.

Deri mobilya

Koltuğunuzdaki çizikleri zeytinyağı veya bebek yağı karışımı bir pamuklu bir bezle silin. Yağın bir saat kurumasını bekleyin. Çizilmeye devam ediyorsa prosedürü tekrarlayın.

Mikrofiber döşemelik mobilya

Bu tür mobilyalar özel bakım gerektirir. Beyaz bir sünger ve alkol kullanarak zamanla ortaya çıkan lekelerden kurtulabilirsiniz. Lekeyi alkole batırılmış bir süngerle nemlendirin, kurutun ve ardından alanı fırça ile iyice temizleyin.

Deri çantalar

Sadece ıslak mendil kullanarak deri çantadaki lekeleri kolayca temizleyebilirsiniz.

Havlular

Havlularınızın sertliğini gidermek için, yıkadıktan sonra tuzlu suyla durulayın. Ayrıca havlularınızı iyi havalanan bir odada veya açık havada kurutmanız durumunda daha uzun süre yeni kalır.

Diş fırçaları

Diş fırçanızın bükülmüş kıllarının yeniden düzelmesi için, kaynatılmış sıcak suyu bir kaseye dökün ve fırçayı çevresinde dönün.

KAYNAK : haberturk.com

Yorum Yaz


.