Eşini darp etti temizlikçi oldu

Pazartesi, Ocak 19, 2009, 17:14
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Adıyamanlı Mehmet Ergin, eşini darp ettiği gerekçesiyle verilen ceza kapsamında 75 gün süreyle köyündeki okulun temizliğini yaptı.

Edinilen bilgiye göre, kayısı toplamak için gittikleri Malatya’da eşini darp eden Mehmet Ergin’e, işinin şikayeti üzerine Malatya Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 5 ay hapis cezası verildi.

Pişmanlığı ve iyi hali dikkate alınarak Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlandırılan Mehmet Ergin’in 75 gün süreyle kamuda çalışmasına karar verildi. Mehmet Ergin’e cezasını Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Belenli köyündeki ilköğretim okulunda temizlik yaparak çekebileceği bildirildi.

Mehmet Ergin, okul idaresi ile imzalanan protokol kapsamında okulda 75 gün temizlik hizmeti vererek cezasını tamamladı.

Basit bir nedenle eşiyle kavga ettiğini ve ceza aldığını belirten Mehmet Ergin, ”bir anlık öfkemin kurbanı oldum. Temizlik yapmasam hapiste yatacaktım. Cezamı okulumuza hizmet ederek tamamlamak beni mutlu etti. Cezaevinde yatsaydım eşim ve çocuklarım da mağdur olacaktı” dedi.

Belenli Köyü İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Eken, ilköğretim okullarında temizlik görevlisi olmamasının önemli sorun olduğunu kaydederek, ”Mehmet Ergin bize sanki piyangodan çıkmış gibi oldu. İşini severek, isteyerek ve gayretle yaptı. İmkanımız yok, olsa Mehmet Ergin’i ücret karşılığı çalıştırmak isteriz” diye konuştu.

-DENETİMLİ SERBESTLİK-

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, Denetimli Serbestlik Yasası’nın cezaların infazına ilişkin çok farklı tedbirler öngördüğünü kaydetti.

Denetimli Serbestlik uygulamasıyla öngörülen tedbirlerden birinin de kamu hizmeti yaptırımı olduğunu ifade eden Aydıner, şu bilgiyi verdi:

”Ceza alıp kamu hizmeti kapsamında çalıştırılan hükümlülere ücret ödenmiyor. Bu uygulama hem ceza alan kişi için yararlı hem de kamusal hizmetlerin yerine getirilmesini yani kamusal fayda sağlıyor. Özellikle kamu kurumların hükümlü çalıştırmada tereddüte düşüyor, ancak olumlu örnekler çoğaldıkça bu tereddütler ortadan kalkıyor.”

Yorum Yaz


.