Erol Günaydın’ı ölümünün 3.yılında anıyoruz

Perşembe, Ekim 15, 2015, 21:29
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Erol Günaydın’ı aramızdan ayrılışının 3.yılında saygı ve özlemle anıyoruz.

1933 yılında Trabzon’un Akçaabat ilçesinde doğan Erol Günaydın, tedavi gördüğü hastanede 15 Ekim Pazartesi günü 79 yaşında hayatını kaybetti. Tiyatronun duayen ismi olarak anılan Erol Günyadın başarılarla ve ödüllerle dolu yaşamında, arkasında sayısız klip, seslendirme, tiyatro, dizi ve film bıraktı.

Erol Günaydın, 4 Aralık 2004’te bir gazeteye verdiği röportajda, “Karım kanser oldu onu kıskandım, beraber gideriz diye ben de kanser oldum” demişti. Sanatçı, Feriköy Mezarlığı’nda, eşinin yanında toprağa verildi.

Sahip olduğu ödüller
1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Senaryo Ödülü
1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü
2006 Altın Kelebek ödülü

Hayatı
Erol Günaydın; 1933 yılında Trabzon’un Akçaabat ilçesinde doğdu. Tiyatroya hayatına Galatasaray Lisesi’nde başlayan Günaydın, daha sonra 1955’te Haldun Dormen Cep Tiyatrosunda “Papaz Kaçtı” adlı oyun ile profesyonel aktörlük hayatına başlamıştır. 1960’ta ilk sinema filminde oynayan Erol Günaydın, elli yıllık bir süre içinde çok sayıda filmin ve tiyatro oyununun yanı sıra TRT’de yayınlanan Çiçek Taksi adlı dizide de oynadı. Nasreddin Hoca tiplemesi, meddah gösterileri, Ayı Yogi seslendirmesi ve canlandırdığı diğer pek çok karakter günümüzün en tanınan ve kıdemli aktörlerinden biri haline gelmesini sağlamıştır.

2 Ağustos 2008’de hastaneye kaldırılmış geçirdiği ameliyat sonrası yoğun bakıma alınmıştır. Günaydın, 16 Ağustos 2008’de taburcu edildi. Ameliyat edilen Erol Günaydın’ın genel sağlık durumunun iyi olduğu, daha sonra genel kontrol için geleceği öğrenildi. Günaydın, Okan Bayülgen’in Disko Kralı adlı programına müdavim konuk olarak katıldı. 2010 yılında Athena’nın Arsız Gönül klibinde oynamıştır. 15 Ekim 2012 tarihinde İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir. Erol Günaydın’ın ölümüyle ilgili yapılan açıklamada, “Yoğun bakım ünitesinde pnömoni, böbrek yetmezliği, sepsis nedeniyle 12 Nisan 2012 tarihinden itibaren tedavi gören sanatçı Erol Günaydın, bugün saat 14:45’te, kalp yetmezliği sonucunda vefat etmiştir” denildi. Vefatını kızı Günfer Günaydın sosyal paylaşım sitesi Twitter’da Babamı kaybettik mesajıyla kamuoyuna duyurmuştur. 17 Ekim 2012 tarihinde Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığı’na defenedildi.

Oynadığı bazı film ve diziler

Film

Güneşi Gördüm
Beyaz Melek
Kanal-İ-zasyon
Menekşe Koyu
Gelmeyin Üstüme
İnsanlar Yaşadıkça

Dizi

Çiçek Taksi
Cennet Mahallesi
Sinekli Bakkal
Akasya Durağı
Mahallenin Muhtarları
Doktorlar
Köşe Kapmaca

KAYNAK : hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.