Erkekler saldırgan kızlar umutsuz

Cuma, Aralık 9, 2016, 20:22
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Gençlere ergenlik dönemi sorunları ve çözüm önerileri konusunda destek olmayı hedefleyen “Ben Ergenim” projesinin sonuçları dün açıklandı.

TOÇEV, Milli eğitim Bakanlığı ve AstraZeneca tarafından 2013 yılında başlatılan “Ben Ergenim” projesinde 8 ilden, 2.762 öğrenci ile toplam 9.170 katılım sağlanan atölyeler düzenlendi. Araştırmanın örneklemini ise, proje okullarından rastgele seçilen 448 kız, 475 erkek olmak üzere 923 öğrenci oluşturdu.

Seçilen okullardan katılımcıların sosyodemografik bilgilerinin yanı sıra şiddet eğilimleri ve umutsuzluk düzeyleri de ölçümlendi. Proje sonucunda, öğrencilerin şiddet eğiliminde anlamlı bir düşüş saptandı ve proje kapsamındaki eğitimlerden önce şiddet eğilimi ön test puanlarının ortalaması 42,60 iken, bu ortalama eğitimlerden sonra 41,51’e düştü.
‘Eğitim düzeyi artmalı’
Proje kapsamında gençlerdeki şiddet eğilimi incelendi ve erkek öğrencilerin saldırganlık eğilimlerinin kız öğrencilere göre daha yüksek olduğu gözlendi. Araştırma sonucunda ayrıca, kız öğrencilerin geleceğe dair daha umutsuz olduğu ortaya çıktı. Araştırmada, genel olarak anne eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin saldırgan davranışlarının azalacağı düşünülüyor.

KAYNAK : milliyet.com.tr

Yorum Yaz


.