Erguvan zamanı

Salı, Mart 27, 2012, 22:58
Çiçekler kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca yürütülen ”İstanbul Boğazı Erguvanla Buluşuyor Eylem Planı” kapsamında Eyüp’te 10 bin erguvan fidanı dağıtıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Eyüp Sultan Camisi’nin önündeki meydanda düzenlenen dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, İSKİ Genel Müdürlüğü döneminde İstanbul’un su sorununu nasıl çözdüklerine değinerek, İSKİ Genel Müdürlüğüne atandıktan 8 ay sonra 1 Ocak 1995’te İstanbul’da su kesintisinin olmayacağını ve suyun çeşmelerden ilelebet akacağıyla ilgili söz verdiklerini ifade etti.

Eroğlu, ”Allah’a şükür su akıyor. 2060 yılına kadar İstanbul’un suyu var” dedi.

Haliç’in temizlenmesi sürecinde yapılan çalışmalara da değinen Bakan Eroğlu, 1997 yılını İstanbul’da ”Haliç yılı” ilan ettiklerini hatırlattı.

Bakan Eroğlu, ‘Burada oturanlar bilir. Yaz aylarında kokunun içeri girmemesi için vatandaşlar, neredeyse 3-5 kilometre öteden pencerelerin kenarına ıslak bez bırakırdı. Biz Galata ve Haliç köprülerinden geçerken 1-2 kilometre önceden arabanın pencerelerini kapatırdık. Geçmişte bu Haliç’i kurtarmak için çok proje yapılmış. Hatta ödül alan projelerden birisi de, ‘Bu Haliç’i kurtarmak mümkün değil, burayı tamamen doldurun ve neticede burayı ağaçlandıran’ şeklinde. Böyle projeler de maalesef ödül almış” dedi.

Eroğlu, 1999-2000 yıllarından sonra Haliç’in etrafının artık çiçek gibi olduğunu ve pis kokuların gelmediğini söyledi.

”İstanbul’da Erguvan Yılı”

İstanbul ağaçlandırmak için seferber olduklarını, şimdiye kadar 15 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını söyleyen Bakan Eroğlu, ”Geçen yıl İstanbul’da 1 milyon 350 bin fidan dikildi. Bu yılı İstanbul’da Erguvan Yılı ilan ettik. Bu kapsamda ilk olarak Üsküdar’da 7 bin 500 erguvan fidanı dağıtıldı. Bu dağıtım devam edecek. İstanbul’da iki boğazın yakasında da erguvan dağıtımı yapılacak. Neredeyse Trakya büyüklüğünde bir alanı Türkiye’de ağaçlandırıyoruz. 2 milyon 300 bin hektar. İstanbul’u çiçek gibi yapacağız” diye konuştu.

Bu yıl eylül-ekim aylarında da İstanbul’da ”Ihlamur Eylem Planını” gerçekleştireceklerini anlatan Eroğlu, konuşmasının ardından Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ile birlikte vatandaşlara erguvan fidanı dağıttı.

Ardından Eyüp Belediyesi’nin hizmete aldığı temizlik araçlarını inceleyen Bakan Eroğlu, bir araca binerek deneme sürüşü yaptı.

My Life

Yorum Yaz


.