En sağlıklı Ramazan tatlısı hangisi?.

Cuma, Ağustos 28, 2009, 21:45
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Ramazan’da güllaç mı yemeli, yoksa kazandibi mi? Dondurma yemek Ramazan’da sağlıklı mı? Oruç tutup, 15 saat aç kalan kişiler hangi tatlıları tercih etmeli ya da hangilerinden köşe bucak kaçmalı? İşte ünlü diyetisyenlerden tavsiyeler…

Ender Saraç:
Kazandibini light sütle hazırlayın!

En iyi Ramazan tatlısı bol tarçınlı light sütle yapılmış kazandibidir. Güllaç ara öğünde yenilirse, aşırı şekerle yapılmazsa ve içine bol ceviz konulursa yararlıdır.
Ramazan’da tatlı tüketirken dikkatli olmak gerekir. Hiçbir tatlı iftarda ve sahurda yenilmemelidir. Hepsi ara öğünde tüketilmeli, üzerlerine de bol tarçın ekilmelidir. Porsiyon miktarına dikkat edilerek, haftada üç kere tatlı yenilebilir.

Hamur tatlısını önermem
Hamur işi veya kızartılmış tatlılar yerine; fırında pişmiş meyve tatlıları, sütlü tatlılar, meyve salataları, güllaç ve kuru meyveleri tercih etmek daha sağlıklıdır.

Emel Unutmaz:
Güllaç hafiftir, sindirimi yormaz!
En iyi Ramazan tatlısı; tüm günün açlığından sonra sindirim sistemini yormayacak olan sütlü tatlılardır. Ramazan denince akla gelen ilk tatlı olan güllaç, sütlü tatlı grubunda olması nedeniyle oldukça hafif bir tatlıdır. Süt içeriği nedeniyle de oldukça sağlıklıdır. Fayda veya zararı kişiye göre değişir. Kişinin kan şekerlerinde problem oluyorsa veya kilo problemi varsa güllacın fazlası zararlıdır.

Diyete göre hazırlayın
Diyabet hastaları, diyabetik tatlandırıcı kullanarak tatlılarını hazırlayabilirler. Yarım porsiyon tatlandırıcı ile yapılmış güllacı, bir dilim ekmek ve yarım bardak süt olarak hesaplayarak diyetlerine ekleyebilirler. Kilo fazlası olanlar da; yarım porsiyon normal şeker ile yapılmış güllacı; bir dilim ekmek, yarım bardak süt veya bir meyve olarak düşünerek diyetlerinde alternatif yaratabilirler.
Tatlıların tok tutma özellikleri olmadığı için sahurda tüketilmesini tavsiye etmem. İftarda tatlı tüketilecekse de daha çok hafif tatlılar grubunda saydığımız sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Haftada kaç kez ne miktarda tatlı tüketilebileceği kişiye özgüdür. Kilo problemi yaşayan ve Ramazan’da kilo almak istemeyen bireyler için bu durum haftada veya 15 günde bir iken; kilo problemi veya şekerli gıdalarla ilgili bir sorunu olmayan bireylerde bu oran haftada üçe kadar çıkabilir.

Gülşah Esensoy:
Tatlıdan sonra yoğurt iyi gelir
Ramazan’da hafif olması açısından sütlü tatlıları öneriyorum. Güllacı da sütlü tatlılar kategorisinde sayabiliriz. Haftada iki ya da üç defayı geçmemek koşuluyla Ramazan’da sütlü tatlılar tüketilebilir. Ancak, bu tatlıların yemekten hemen sonra tüketilmemesinde fayda var. Uzun süre aç kalan mideye çok fazla yüklenilirse tansiyon, şeker ve kalp spazmı gibi sorunlara yol açabilir.
Hafif bir iftar yemeğinin ardından bir ya da iki saat ara verilerek tatlı yiyecekler tüketilmelidir. Bu tür şekerli yiyeceklerin ardından alınan bir ya da iki kaşık yoğurt, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.
Sadece güllaç değil, tüm besinler fazla tüketildiğinde zararlıdır. Güllaç gibi sütlü tatlıları tercih etmememizin nedeni en azından protein, B ve E vitamini gibi besin öğelerini içermeleridir. Sahurda tatlı tüketmek; gün içinde kan şekerinde dengesizliğe neden olup, açlık hissini arttırabileceği için tavsiye edilmez.

Sahurda reçel!
İlle de tatlı tüketilmek isteniyorsa; tatlının iftardan sonra tüketilmesi daha uygundur. Sahurda bir tatlı kaşığı kadar pekmez, bal veya reçel gibi yiyeceklerden birinin yenmesi yeterlidir.

Meyveli dondurma tüketin
Bu sene Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesiyle tatlı alternatifleri arasına dondurma da eklendi. Çikolatalı ve karamelli dondurmalar yerine; meyveli, sade, sakızlı veya sütsüz meyveli dondurma tercih etmeniz yararlı olacaktır.
Dondurmalı elma, dondurmalı armut tatlısı da yenebilir. Ramazan ayının vazgeçilmezi güllacı da unutmamak gerekir. Güllaç Ramazan ayında tercih edilebilecek, hafif tatlılar arasında yer almaktadır. Fazla kiloluysanız haftada iki kereden fazla tatlı tüketmemenizde fayda var.
Vücut ağırlığı ve genel sağlık durumu normal olan bireylerin de haftada üç kereden fazla tatlı tüketmemelerini öneriyorum. Sahuru her zaman erken kahvaltı gibi düşünerek kahvaltılık gıdaları tercih etmeye özen gösterin.
Tatlı niyetine ise meyve yiyin. Ancak glisemik indeksi, yani kan şekerine etkisi diğer meyvelere oranla oldukça yüksek olduğundan muz, kayısı, incir ve üzüm dışındakileri tercih edin!

Emel Alphan:
Haftada iki kez sütlü tatlı
Kalp hastaları, diyabetliler, kan yağları yüksek olanlar ve obez olanlar için güllaç uygun olmayabilir. Güllaçta; nişasta ve şeker olduğu için kalorisi yüksektir.
Şekeri olan hastalar güllaca özellikle dikkat etmelidir; zira şekeri yükseltebilir. Güllaç kan yağları yüksek olanlar için uygun değildir. Nişasta ve şeker olduğu için trigliseriti de yükseltebilir. n Kişi eğer tatlı tüketmek istiyorsa; sütlü tatlıları haftada iki ya da üç kez tüketilebilir. Dondurma aşırıya kaçmamak üzere tercih edilmelidir. Sütle yapılmış tatlılar; kalsiyum açısından önemlidir.

Nilay Şabanoğlu:
Ara öğününüz tatlı olsun!

Tatlı tercih edilecekse özellikle yaz döneminde olduğumuz için dondurmayı uygun görüyorum.
Hafif tariflerle özellikle kabuklu yaz meyvelerinden yapılmış meyve salataları sıcak günler için en ideal olan tatlılardır.
Güllaç da, sütlü ve hafif olması nedeniyle Ramazan ayında tüketilmesi sakıncalı olmayan bir tatlı fakat yine de porsiyon kontrolü çok önemli.
Sütlü tatlılarda porsiyon olarak küçük bir kase tercih edilmeli, güllaç gibi bir tatlıda ise iki kibrit kutusu büyüklüğünde bir porsiyon yenmelidir. Sahurda kişi tatlı yemek istiyorsa meyveleri tercih etmelidir. Bizim önerimiz kişilerin iftardan sonra ara öğün olarak tatlı yemeleri yönündedir.

Sevil Nas Can
Hafif tatlılar tercih sebebi!
Ramazan için en uygun tatlılar; meyve tatlıları ve sütlü tatlılardır. Elma, kayısı veya incir tatlısı gibi hafif tatlılar tercih edilebilir. Veya az yağlı sütle yapılmış güllaç, sütlaç, muhallebi ya da dondurma gibi tatlılar yenebilir.
Kilo fazlalığı olanlar için tatlandırıcı ile bu tatlıları yapmak daha düşük kalori alınmasına neden olacaktır. Güllaç, oldukça hafif ve faydalı bir tatlı çeşididir. Nar, ceviz veya fındık, süt gibi oldukça faydalı besinleri içerir.
Ramazan’da uzun süren açlık sonrası veya gece sahurda hamurlu tatlılar yemek hayli sakıncalıdır.
Sahur saatleri, metabolizmanın en yavaş çalıştığı saatlerdir. Yenilip yatıldığından sindirim daha da zorlaşır. O nedenle sahurda en uygunu kahvaltı tarzı yemektir. Tatlı isteği; az yağlı meyveli yoğurt ya da iki tatlı kaşığı bal veya pekmezle giderilebilir.













Yorum Yaz


.