En garip fobiler

Pazartesi, Ocak 26, 2009, 0:00
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

1) Papafobi: Papa Korkusu

Dünyadaki en yardımsever kişilerden biri olarak kabul edilir, milyonlar ona duası için yalvarır, Papafobikler dışında. Papafobikler, yani Papa’dan ya da Papalık’tan korkan kişilerin durumu anormal ve sürekli görülen bir durum. Semptomları ise; kısa aralıklarla hızlıca nefes alma, düzensiz kalp atışı, mide bulantısı ve önüne geçilemeyen bir korku hissi.

2) Arakibutirofobi: Fıstık ezmesinin ağza yapışması korkusu

Fıstık ezmesi sandviçini yemek, Arakibutirofobikler için çok zor çünkü ağızlarına yapışmasından ölesiye korkuyorlar.

3) Trikofobi: Saçlarını bırakma korkusu

Çorbanızda saç varsa yine iyisiniz; ama o saçları her yerde görüyorsanız ‘Trikofobi’niz olabilir. Yunanca Thrix (saç) ve phobia (korku) kelimelerinini birleşiminden oluşan bu durum da bir hastalık sayılıyor.

4) Nomofobi: Kapsama alanı dışında kalma korkusu

Telefonunuz çekmediğinde nasıl hissediyorsunuz? Telefonunuzu bir gün boyunca kapalı tutabilir misiniz? Ne zaman şarjınız azalsa, telefonunuzun çekmediği bir yerdeyseniz, telefonsuz olmak paniği beraberinde getiriyorsa, bu durumuzuz “Nomofobi” olarak adlandırılıyor.

5) Ephebifobi: Gençlerden korkma

“Gençlerin tutarsız, abartılı ve duygusal karakterinden” korku ve nefret olarak tanımlanan bu durum, bugünlerde dünyanın bir çok yerinde görülmekte. Gençlerden korkma ve onları dışlama bazı durumlarda onlara bastırılmış bir hoşgörülü yaklaşıma sebep oluyor.

6) Skopofobi: Başkası tarafından seyredilme korkusu

Şiddetli bir seyredilme veya gözetlenme korkusu olan skopofobikler alışveriş merkezleri veya bunun gibi halka açık kalabalık yerlerde bulunamazlar. Araba kullanmak bile böyle bir korkusu olanlar için çok zordur, diğer arabalardaki insanların ya da yayaların kendilerini gözetlediklerini düşünerek endişe ve korku hissederler.

7)Spektrofobi: Ayna korkusu

Spektrofobi, hastalıklı bir ayna korkusu ve kendi yansımasını aynada görme korkusudur. Psikanalist Sandor Ferenczi’ye göre bu korkunun 2 nedeni var: kendini tanımaktan korkma ve teşhircilikten uzak durma çabası.

8) Fagofobi: Yutma korkusu

Fagofobinin çok şiddetli olmadığı durumlarda, fagofobik kişi sadece yumuşak veya sıvı gıdalar alabilir ve fiziksel olarak veya labarotuvar sonuçlarıyla kanıtlamamasına rağmen sürekli yutkunamamaktan şikayet

eder. Fagofobi yemek yeme korkusuna neden olabilir veya bu fobiyle karıştırılabilir.

9) Vomitofobi: Kusma korkusu

Vomitofobi, kusmaktan, kusmakta olan birinin etrafında olmaktan ve kusmuktan şiddetle korkmak anlamına gelir. İlerlemesi halinde kişi dışarda yemek yemekten, sosyalleşmekten ve partilere katılmaktan uzak durur. Genelde çok az yemek yerler bu nedenle de anoreksi hastalarıyla karıştırılabilirler.

10) Triskadekafobi: 13 sayısı korkusu

En sık rastlanan fobilerden biridir, hatta Adolf Hitler bile 13 sayısından korkuyordu. Cuma gününe denk gelen 13 korkusu da vardır, paraskavedekatriafobi. Tetrafobi 4 sayısı korkusudur ve en sık Çin, Japonya ve Kore’de görülür.

Yorum Yaz


.