Elleri yıkama, gribi önlüyor

Pazar, Ocak 25, 2009, 20:55
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Fatih Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mansur Tatlı, el yıkama ile soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların yayılmasının önlenebileceğini söyledi.

Doç. Dr. Mansur Tatlı, Cihana yaptığı açıklamada, el yıkamanın hastalıkların yayılmasını önlemede önemli bir yeri bulunduğunu belirtti.

Sadece sabunla el yıkama yoluyla dünyada her yıl 1 milyon hayatın kurtarılabileceğini vurgulayan Tatlı, “Araştırmalara göre enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde, el yıkama alışkanlıklarının arttırılması en etkili yol olarak gözükmekte. El yıkama ile pek çok hastalığın yayılması önlenebilir. Bunlar kıl kurdu, soğuk algınlığı, grip, menenjit ve enfeksiyona bağlı ishaller.” diye konuştu.

El yıkamanın insanların dokunduğu şeylerden bulaşan etkenleri tahrip ettiğini ifade eden Tatlı, “İnsanlar ellerine bakteri bulaştığı zaman gözlerine, burunlarına ve ağızlarına dokunmak yoluyla bu bakteriyi bulaştırırlar. Daha sonra da bu insanlar başka insanlara bunları bulaştırabilirler. Soğuk algınlığına yakalanmanın en kolay yolu, yakında soğuk algınlığı olan biri aksırdıktan sonra, göze ve burna dokunmaktır. Hasta olmanın bir sebebi de hasta olan birinin, ellerini yıkamadan hazırlamış olduğu yiyecekleri yemektir.” şeklinde konuştu.

Tatlı; paraya dokunduktan, aksırık ve öksürükten sonra da ellerin yıkanması gerektiğine dikkat çekti.

Ellerin normal bir sabunla, ılık su altında 10-15 saniye kadar ovulmasını tavsiye eden Tatlı, umumi tuvaletleri kullanan ve ellerini kağıt havlu ile kurulayan kişilerin, kullandıkları havlu ile çeşmeleri kapatmaları, tuvaletin kapısını da aynı kağıt havlu ile açmasını önerdi.

Yorum Yaz


.