Ekolojik ayak izimiz büyük çıktı

Pazar, Mart 11, 2012, 0:23
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Türkiye için ilk kez hesaplanan ‘Ekolojik Ayak İzi’ raporları, sınırı çoktan aştığımızı gösterdi. Tüketim biçimimiz, alışkanlıklarımız doğaya çok zarar verdiğimizi gösteriyor. Bu rapora göre de tüketim düzeyimiz, dünya genelinde kişi başına düşen doğal kaynak kapasitesinin yüzde 50 üzerinde. Doğal Hayatı Koruma Derneği WWF-Türkiye ile Küresel Ayak İzi Ağı’nın işbirliğiyle hazırlanan rapor, geçtiğimiz hafta İstanbul’da SALT Galata’da gerçekleştirilen toplantıda açıklandı. Türkiye’nin Ekolojik Ayak İzi Raporu, doğal kaynakları arazi kullanım biçimlerine, tüketim kategorilerine ve gelir seviyelerine göre incelerken 2050’ye yönelik senaryolar ışığında ekolojik limit aşımını durdurmak için çözüm önerileri sunuyor. Yapılan açıklamaya göre; toplantıya katılan Küresel Ayak İzi Ağı Başkanı Mathis Wackernagel durumun önemini şöyle dile getirdi: “Ne kadar kaynağımız olduğunu ve bu kaynakların hangi hızla, kimler tarafından tüketildiğini bilmek, ekolojik açığımızı kapatmak için başlangıç noktasıdır. Dünyada görüldüğü gibi Türkiye’de de 1970’lerden beri biyolojik kapasite açığı artıyor. Ekolojik riskler hafife alınmayacak düzeyde. Ancak doğal kaynaklarının durumunu, sınırlarını ve bağımlılıklarını inceleyen öncü ülkeler, vatandaşlarının refahını ve ülkelerinin zenginliğini garanti altına alabilir. Türkiye bu öncü ülkelerden birisi olabilir.” WWF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar, bu raporla Türkiye’nin biyolojik kapasitesiyle Ekolojik Ayak İzi’ni dengelemek için çözüm önerileri sunduklarını belirtiyor. WWF Türkiye Doğa Koruma Direktörü Dr. Sedat Kalem de Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz Havzası’nda ekolojik limit aşımının son 50 yılda sekiz kat arttığını açıkladı: “Türkiye’nin Ekolojik Ayak İzi, sahip olduğu yenilenebilir doğal kaynakların iki katı. Bunun yarısını Karbon Ayak İzi oluşturuyor. Bu veriler, karbon yoğunluğunu azaltmadan ulusal biyolojik kapasite sınırları dahilinde yaşayamayacağımızı gösteriyor.”

Baharın işaretleri lale ve sümbüller
Kasım ve aralık aylarında saksılara ekilen lale, sümbül ve nergis soğanları başlarını güneşe doğru yükseltmeye başladı. Eğer kış aylarında bu ekim işini yapmadıysanız, merak etmeyin, büyük marketler ve seralarda belli bir yüksekliğe ulaşmış soğanlar satılıyor. Hemen bir saksıya istediğiniz cinsteki soğanları ekip, nisan ayının ilk günlerinde rengarenk çiçekler açmalarını izleyebilirsiniz. Bu zarif çiçekler soğuğa dayanıklı olduğu için saksılarını evin içine değil, dışarıya koyun. Pencere önlerine yerleştireceğiniz lale ve sümbüller, bahara renkli bir manzarayla girmenize yardımcı olacak. Üstelik çocuklarınız için de eğlenceli ve eğitici bir gözlem.

SELANİK ‘TE AKILLI VE YEŞİL BİR EV
Doğal enerji kaynakları kullanılan ‘yeşil evlere’ bir örnek de Yunanistan’ın Selanik şehrinde yaşayan mimar Michalis Kasetas’tan… Almanya’da eğitim gören Kasetas, güneş enerjisini, yerin altından aldığı sıcaklığı ve doğal gazı birleştiren bir sistem yaratmış. Evin altına deldiği delikle toprağın sıcaklığından yararlanıyor. Bu sistemi, ekibindeki elektrik ve makine mühendisleriyle birlikte Almanlardan aldıkları teknolojiyi ilerleterek geliştirmiş. Güneş enerjisinin kullanıldığını biliyoruz, ama Kasetas’ın sistemindeki fark, yerin altından, toprağın sıcaklığını kullanarak enerji giderlerini düşürmesi. Bunu da şöyle yapıyor: 100 metrelik artezyen kuyusu yeterliyken o, 300 metrelik açtırıyor. Çift yönlü boru yardımıyla aşağıya normal su gönderiyor, 30 dereceye kadar ısınan suyu yukarıya çıkartıyor. Bu suyu, evin içindeki bir elektrik sisteminden geçirerek 45 dereceye çıkartıyor. Bunu evin yerden ısıtılmasında kullanıyor. Soğuk kış gecelerinde, doğalgaz desteği alıyor. Geliştirdiği ısıtıcı kabin, güneş, su ve doğal gaz enerjisini birbirine karıştırıyor. Yerin altına çift yönlü boru yapmanın maliyeti 55 avro. Şu anda 1200 metrekarelik evini, ayda 200 avroluk enerji maliyetiyle döndürebiliyor. 100 metrekarelik bir ev için bütün bu sistemin kuruluş maliyeti ise yaklaşık 25 bin avro.

SABAH

Yorum Yaz


.