Egzersiz ilaçlar kadar etkili

Çarşamba, Ocak 7, 2009, 22:05
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Yüksek tansiyon hastalarında, egzersiz yapmak, ilaçlar kadar etkili oluyor. Çok sayıda hastalık düzensiz beslenme ve hareketsizlikten kaynaklanıyor.

Bunlardan biri de Yüksek tansiyon. Hareketsizlik ve düzensiz beslenmek, kalp rıtmini ve sağlığını bozuyor. Bu da yüksek tansiyona neden oluyor.

Araştırmacılar, yüksek tansiyonu düşürmek için, egzersiz ve diyetin ilaçlardan daha etkili olduğunu saptadı. Archives Internal Medicine (Arşivs intörnül medısın) adlı ABD sağlık dergisinde yeralan araştırmanın sonucuna göre, haftada birkaç gün, her defasında bir saat süreyle egzersiz yapan, kişiler, tansiyonunu ilaç almadan kontrol altında tutabildiler.

Tansiyon düşürücü ilaç kullanmayan fazla kilolu ve tansiyon hastası olan 133 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, deneklere haftada 3-4 kez ve her defasında bir saat egzersiz yaptırıldı. 6 ay süren bu uygulamadan sonra, egzersiz sayesinde yüksek tansiyonun ilaç kullanılmadan düşürüldüğü kanıtlandı. Yüksek tansiyonu düşürmek için egzersiz yapanların sağlıklı bir şekilde de zayıfladıkları görüldü. Aynı zamanda egzersiz yaparak zayıflayan bu kişilerde, tansiyon düşüşünün daha hızlı olduğu tesbit edildi.

Araştırma sonunda, egzersiz yapan deneklerin büyük tansiyonlarının ortalama 7, küçük tansiyonlarının ise, 5 puan düştüğü saptandı.

Yüksek tansiyona karşı kullanılan ilaçların, tansiyonlarını başka şekilde düşüremeyenlere verildiğini kaydeden araştırmacılar, yan etkileri ve pahalılığı nedeniyle, insanların ilaçlardan ziyade, doğal yol olan düzenli beslenme ve eğzersize yönelmelerinin daha yararlı olacağını belirtiyorlar.

Uzmanlar, birçok hastalığın tedavisinde en etkili ve doğal yol olarak, egzersiz yapmayı ve dengeli beslenmeyi öncelikli olarak öneriyorlar.

Egzersiz Uzmanı Mustafa Ergen’e göre, egzersiz yaparak vücut enerji dengesinin korunması durumunda birçok hastalığa iyi geldiği gibi ileriki yaşlarda doğabilecek hastalıklardan da koruyabileceğini açıklıyor.

Her rahatsızlığımızda mutlaka doktora koşmalıyız, ama hastalanmamak için de dengeli beslenip düzenli ve sürekli egzersiz yapmalıyız.

Hareket sayısını artırmayan, doktor sayısını artırır. Geleceği sağlıklı bir vücutla karşılayın.

Yorum Yaz


.