Düzenli yürümenin büyük faydası

Perşembe, Mart 15, 2012, 22:50
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Hareketsiz olmanın obeziteye genetik yatkınlığı artırabileceği belirlendi.

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, her gün bir saatlik hızlı yürüyüşün obeziteye genetik yatkınlığın etkilerini azaltabileceğini ve vücut kitle indeksini yarıya indirilebileceğini gösterdi.

Araştırma sonuçları, Amerikan Kalp Derneği’nin düzenlediği beslenme, fiziksel faaliyet ve metabolizma konulu konferansta açıklandı.

Bilim adamları, günde 4 saat televizyon izlemek gibi hareketsiz yaşam biçiminin bel çevresindeki genleri etkilediği ve vücut kitle indeksinin yüzde 50 artmasına neden olduğunu vurguladı.

Araştırmaya 7.740 kadın ile 4.564 erkek katıldı. Vücut kitle indeksini ölçmeden önce bilim adamları, 2 yıl boyunca katılımcıların fiziksel faaliyetleri ile televizyon önünde geçirdikleri zamana ilişkin verilerini topladı.

Bilim adamları, 32 genetik varyasyona dayanarak katılımcıların yaşam biçiminin obeziteye genetik yatkınlığa etkisini hesapladı.

Bu varyasyonların her birinin vücut kitle indeksini 0,13 kg/m2 artırabileceği belirlendi.

Bununla beraber, fazla fiziksel faaliyette bulunanların vücut kitle indeksinin 0,15 kg/m2, daha az spor yapanların ise 0,08 kg/m2 azaldığı görüldü.

Hareketsiz olmanın vücut kitle indeksine genetik etkisinin en fazla, haftada 40 saatini televizyon önünde geçirenlerde belirlendiği, bu kişilerin vücut kitle indeksinin 0,34 kg/m2, haftada 1 saatini ya da az vaktini televizyon önünde geçirenlerin ise 0,08 kg/m2 arttığı vurgulandı.

STAR

Yorum Yaz


.