Dünyanın en ilginç fotoğrafları

Pazar, Mart 5, 2017, 21:47
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Baktığınızda bu dünyaya ait olamayacağını düşüneceğiniz birbirinden ilginç manzaralar…

 

BAYKAL GÖLÜ

Dünyanın en derin gölü olarak anılan Baykal Gölü, Sibirya’nın güneyinde bulunuyor. “Sibirya’nın Mavi Gözü” olarak adlandırılan gölün yüzölçümü yaklaşık 31.722 km²’dir. Gölün dibinde bulunan tortul kayaçlarının kalınlığının 7 km olduğu biliniyor.

COYOTE BUTTES

Demir oksit tabakaları içinde bulunan pigmentlerin renklenmesi sonucu mükemmel bir görüntü kazanan Coyote Buttes’ın olduğu bölgede çok sayıda dinozor kalıntısı bulunduğu biliniyor.

ANTARTİKA

Güney Yarımküre’nin en güneyinde bulunan kıta dondurucu soğuklarıyla nam salmıştır. İçinde ülke olmayan tek lıta olarak biline Antartika dünyanın en kurak yeridir. Kıtanın bazı kesimlerine 2 milyon senedir yağmur yağmadığı biliniyor.

Bir zamanlar “Ulaşılamaz” olarak adlandırılan kutup noktasında buzun kalınlığı 4.335 m’ye kadar çıkıyor. Yeryüzündeki tüm buzların %92’sini oluşturan Antartika’da, en soğuk ve en fırtınalı iklim etkilidir.

ALENTEJO’DA BİR SAHİL

Portekiz’in Avrupa kıtasında bulunan 5 istatistiki bölgesinden biridir.

ABRAHAM GÖLÜ

Bölgede sıcaklığın -30 santigrat derecenin altına kadar düştüğü zamanda çekilen bu fotoğraf, bölgenin mükemmelliğini en ince detayına kadar ispatlıyor.

 

 

Fotoğrafta görülen taneli kabarcıklar, gölün dibinden göl ortamına salınan gazların gölün donması sebebiyle ortamdan uzaklaşamaması sonucu oluşmuş ve ortaya mükemmel bir manzara çıkmıştır.

GÖKKUŞAĞI DAĞLARI

Hindistan Kıtası, Asya Levhası ile çarpışıp Himalayalar’ı oluştururken, daha kuzeyde bulunan Çin’de, bir gölün içindeki çökelmiş kayaçlar kıvrılıp rengârenk tepeleri ve derin vadileri oluşturdu ve mükemmel doğa mucizesi ortaya çıktı.

ABD WİSCONSİN’DE BUZ KAPLI BİR MAĞARA

Apostol Adası’ndaki mağaralar yaz mevsiminde harika deniz manzarasıyla, kışın ise muhteşem buz sarkıtlarıyla ziyaretçileri kendisine çekmeyi başarıyor ve kışın donan göl ile birlikte ortam bir masal diyarına dönüyor.

ABD KUZEY ARİZONA’DA BİR ÇÖL

Kanyonları ve çölleriyle ünlü Arizona, Kolorado Platosu, dağlık bölge ve çöl bölgesi olmak üzere başlıca üç bölgeye ayrılır. Çöl bölgesi, güneybatının yarısını kaplar.

HİLLİER GÖLÜ

600 metre uzunluğa sahip Hiller Gölü’nün rengi Dunaliella salma türü bir su yosunu nedeniyle bu renge bürünmüş vaziyette. Bu yosun türü çok tuzlu sularda kırmızı pigment üretiyor sadece.

NAMİB ÇÖLÜ

Namibya’da yer alan en büyük çöllerden birisidir. 50.000 km²’lik bir alana yayılan çöl dünyanın en eski çölü olarak bilinir.

İZLANDA’DA GODAFOSS ŞELALESİ

Dünyanın en büyük şelaleleri arasında yer alan Godafoss Şelalesi İzlanda denilince akla gelen ilk yerlerden biri.

DALLOL VOLKANI

Dünyanın en sıcak yeri olarak ölçülen Dallol Volkanı zamanında bir maden kasabıydı. Sıcak kaynaklardan çıkan sülfür ve buğu bölgenin gece bile sıcak olmasına yetiyor.

Göletlerdeki limon sarısı çamurlar, pas rengi kabuklar ve tuz kaynağı mavi su bölgeyi tam bir görsel şölene dönüştürmektedir.

YEMEN’DEKİ SOKOTRA

Yemen’e bağlı ada, ağaçları ile nam salmıştır. Sokotra, dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyen 200`den fazla hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır

FAROE ADALARINDA BULUNAN SORVAGSVATN

Faroe Adaları’nın en büyük gölü olan Sorvagsvatn, çevrede yaşayan kişiler için balıkçılık konusunda önemli olanaklar sunuyor.

FLY GEYSER

ABD’nin Nevada eyaletindeki Kara Kaya Çölü’nde bulunan Fly Geyser, 1916 yılında ilginç bir tesadüfle oluştu. Eski bir göl yatağı bulunan çölde su arayan işçiler yanlışlıkla hidrotermal bir kaynağı deldi ve Fly Geyser oluştu.

1960’lı yıllarda püskürmeye başlayan kaynak, diğerlerinden farklı olarak püskürmesini kesmeden devam ediyor. Ortaya çıkan mineraller sayesinde bacası da git gide güçleniyor.

 

KAYNAK : haberturk.com

 

 

Yorum Yaz


.