Dünyada çay kültürü

Cumartesi, Aralık 2, 2017, 20:38
Mutfak kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Dünyada Çay Nasıl İçilir

Japonya – Matcha, iyice çekilmiş güçlü bir Japon yeşil çayıdır. Yeşil çaya göre antioksidan etkisi daha fazladır. Yeşil çaydan farkı toz halinde bulunması ve sıcak suya karıştırılarak hazırlanmasıdır.Japon geleneksel çay seremonilerinde servis edilen bir çay türü..

İngiltere – Tek başına ya da yanında süt ve ya şekerle ikram edilen siyah çay İngiltere’nin simgesi haline gelmiştir. Süt konulmasındaki amaç altın rengini oluşturmaya çalışmakmış. .

Hong Kong – Meşhur olan sütlü ve buzlu çay, çorap ya da ipek çorap çayı olarak da biliniyor.Genellikle Külotlu çoraba benzer büyük bir çay çorabı ile demlenir..

Çin – Çayı Çin liler keşfetmiştir. Pek çok aromada ve renkte çayları mevcuttur. Çin’in en meşhur çayI Pu-erh çayıdır. Top haline getirilmiş çay parçacıkları bardağa ufalanır ve sıcak suyla demlenir..

Moğolistan – Suutei tsai geniş bir tavada süt ve tuz ile pişirilir. İştah açıcı bu çay, yaygın yemeklerle birlikte metal bir tasın içinde servis edilir.

Kenya – Kenya kendi çayını ihraç ediyor.Kenya siyah çay üreticisi..

Arjantin – Yerba mate, Güney Amerika’da yetişen vitamin yüklü bir yeşil çaydır. Portekiz, Lübnan ve Suriye’de de bulunmaktadır. Soğuk veya sıcak servis edilir. .

Güney Afrika – Rooibos bitkisi çayı kırmızı çay üretiminde kullanılır.Rooibos çayının en önemli özelliği antioksidan bakımından zengin olması ve siyah çay ya da yeşil çay gibi kafein içermemesidir. Sütle ya da şekerle servis edilir. Yumuşak ve tatlı bir aroması vardır..

Moritanya – Kuzey Afrika naneli yeşil çayını içecek her bir kişi 3 bardak alıyor. İlk olarak acı yani şekersiz içiliyor sonra tatlılık seviyesi git gide artırılıyor. .

Türkiye – Türk kahvesi ile tanınmamıza rağmen dünyada en çok çayı tüketen, en büyük üreticilerden biriyiz..

KAYNAK : gazetekeyfi.com

 

Yorum Yaz


.