Diyarbakırlı kadınlara meslek kursu

Salı, Ocak 20, 2009, 22:35
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Diyarbakır’da, göçle gelen kadınlar, çeşitli kurslar sayesinde meslek sahibi olacak. Kuaförlükten cilt bakım uzmanlığına, bilgisayardan ahşap boyama ve aşçılık gibi çeşitli konularda eğitim alacak kadınlara ayrıca hukuki danışmanlık, psikolojik destek ve aile sağlığı seminerleri de verilecek. Kurs sonunda sertifika alacak kadınlar, istihdam bürosu aracılığıyla iş de bulacak.

Kırsaldan kente göçle gelen, çoğu varoşlarda yaşayan yoksul kadınlar, kadın merkezli sivil toplum kuruluşları, valilik ve belediyeler sayesinde katıldıkları kurslarla kent yaşamına entegre olacak.

Kadınlar meslek sahibi olacak

Kadınları üretime katmak, kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için nitelikli iş gücüne dönüştürmek amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce gelecek ay hizmete açılacak Kadın Destek Merkezi’nde, göçten olumsuz etkilenen kadınlar, kuaförlük, cilt bakım uzmanlığı, bilgisayar, ahşap boyama ve aşçılık gibi birçok konuda alacakları eğitimle meslek sahibi olacak.

Şubat ayında hizmete girecek Kadın Destek Merkezi’nde mesleki eğitim ve istihdama yönelik kurslar açacaklarını belirten Kadın çalışmalarından sorumlu danışman Dilan Taşdemir, hedef kitlesinin göçten etkilenen yoksul kadınlar olduğunu kaydetti.

Hukuki danışmanlık, psikolojik destek ve aile sağlığı çalışmaları

Taşdemir, merkezin kadınlara yönelik hukuki danışmanlık, psikolojik destek, aile sağlığı gibi çeşitli alanlarda da faaliyet yürüteceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

”Kadınlarımıza danışmanlık hizmetinden meslek edindirmeye kadar birçok alanda hizmet sunacağız. İkinci kademe okuma yazma kursları, bilgisayar, ahşap boyama gibi pek çok alanda el becerilerini geliştirici kurslar olacak. Ayrıca aşçılık kursu açılacak. Aşçılık kursunu bitiren 5 kadın, merkezde açılacak lokantada üretimlerini paraya dönüştürecek. Merkezde bir yıl içinde 400 kadın meslek sahibi olacak. Ayrıca açılacak kuaförlük kursunda bir yandan mesleği öğrenirken diğer yanda kuaförlük hizmeti sunacaklar. Meslek edindirmeye yönelik tüm kurslarımız sertifikalı olacak.”

Özel istihdam bürosu

Taşdemir, park içinde kadın ve gençlere yönelik meslek edindirme kurslarından sertifikalarını alanların nitelikli iş gücü haline geleceğine dikkati çekerek, bu iş gücünün istihdama katılımını kolaylaştırmak için özel istihdam bürosu açmayı hedeflediklerini söyledi.

Dilan Taşdemir, büronun aynı zamanda kentteki girişimcilerin yararlanacağı bir veri merkezi olacağını, eleman arayanlar ile eğitimli iş gücü arasında köprü görevi yapacağını kaydetti.

Yorum Yaz


.