Dişlerinizi yemeklerden hemen sonra fırçalamayın

Pazar, Mart 12, 2017, 21:30
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Düzenli olarak diş fırçalamak, diş sağlığı için önemli olsa da yeterli değil. Ağız ve diş hijyenini sağlamak için dişlerin doğru fırçalanmasını, fırçalama periyodunu ve hangi yan ürünleri kullanmak gerektiğini de bilmek önemli.

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. İbrahim Mahrebel, bilinenin aksine dişleri yemeklerden ya da asitli içeceklerden hemen sonra değil en az yarım saat sonra fırçalamanın daha doğru olduğunu söyledi.
Dişler, bizim küçük organlarımızdır. Sadece besinlerin parçalanmasına veya koparılmasına yardım etmez aynı zamanda sesimizin doğru çıkmasını da sağlar. Kendini çevreleyen dokuları korur ve bu dokuların gelişmelerine yardımcı olur. Ama en önemlisi estetik açıdan verdiği özgüvendir. Yüzünüzde ön planda olan dişlerimizin sağlıklı ve parlak olması sizin elinizde. Doğru bakımla, ağız hijyenine dikkat ederek ışıl ışıl gülüşlere, sağlıklı diş etlerine sahip olmanız mümkün.
Dt. İbrahim Mahrebel, sağlıklı ve parlak dişlere sahip olabilmenin yollarını anlattı:
Günde 3 kere diş fırçalamanın gerekliliğini bilmeyen yok. Ancak çok az kişi dişlerini doğru teknikle fırçalıyor. Diş ve diş eti sağlığı için sadece diş fırçalamak da yetmiyor, temizliği destekleyecek diş ipi, ara yüz fırçası gibi malzemeleri de düzenli olarak kullanmak gerekiyor. Dengeli beslenmek, öğün aralarında atıştırmaları azaltmak ve florür içeren diş temizlik ürünlerini kullanmak ağız hijyenimizi sağlamak açısından büyük önem taşıyor.
Dişleri yemeklerden hemen sonra fırçalama aşınmaya neden olur
Diş etlerinin pembe olduğu, kanama ve şişlik olmayan ağızlar sağlıklı olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra ağızda kötü koku da olmaması da bir kriter. Dişleri koruyabilmek için ise şekerli ve asitli gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekiyor. Bilinenin aksine dişlerimizi yemeklerden ya da asitli içeceklerden hemen sonra değil en az yarım saat sonra fırçalamalıyız. Çünkü asitli ve şekerli yiyecekler diş yüzeylerini aşınmaya uygun hale getirir. Dişler, bu hassasiyete sahipken fırça darbeleri ile diş yüzeyinde aşınmayı artırmamalıyız. Yemeklerden hemen sonra ağzımızı sadece suyla çalkalamak, yaklaşık yarım saat sonra da fırçalamak en doğrusudur. Öte yandan çay, kahve ve sigaradan da hem genel sağlığımız hem de diş sağlığımız için kaçınmalıyız.
Diş fırçanızı 3 ayda bir yenileyin
Diş fırçalamanın ilk ve en önemli adımı doğru fırça seçimidir. Naylon, orta sertlikteki diş fırçalarını tercih edin. Uç kısmındaki kıl sayısı fazla olan ve ağız içinde rahat hareket ettirmek için ucu kısa olan fırçalar kullanın. Kullanılan diş fırçasını 3 ayda bir değiştirmek de çok önemli. Çünkü kılları yıpranan fırçalar dişlerden plak çıkarmada etkili olmuyor. Gevşek kıllar da dişlerdeki köşe kısımlara ulaşmayı güçleştiriyor. Diş fırçalarının kılları arasında zamanla mantar ve bakteri üreme ihtimali olması da diş fırçanızı değiştirmeniz için yeterli bir sebep.
KAYNAK : star.com.tr
Yorum Yaz


.