Dikkat! Sağlıklı hayat cilde zarar verebilir

Salı, Haziran 22, 2010, 21:52
Vücut ve Cilt Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Sebze, meyveden oluşan bir beslenme tarzı, sıkı sıkıya bağlı olduğunuz spor ve sürekli içtiğiniz meyve suları, kendinizi iyi hissettirse de, cildinize iyi gelmeyebilir. Cosmopolitan Sağlık dergisi, alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizi öneriyor

SPOR BAĞIMLISIYSANIZ
Aşırı egzersiz, arkadaş ilişkilerinize olduğu kadar güzelliğinize de zarar verebilir. Öncelikle yaptığınız egzersiz miktarının aşırı olup olmadığından emin olun. Fitness eğitmenlerine göre, günde en az iki sefer hiç ara vermeden egzersiz yapmak, bu işi abarttığınızı gösteriyor. Güzellik uzmanları ise özellikle yoğun tempoda koşan kadınların, erken yaşlanma riskiyle karşı karşıya kaldıklarını anlatıyor. Bunun başlıca iki nedeni var; öncelikle koşu sırasında yumuşak dokuların aşağıyukarı sürekli gidip gelmesi cildin sıkılığını olumsuz şekilde etkiliyor. Ayrıca spor dışarıda yapılıyorsa zorlu hava koşullarına maruz kalmak, ciltte tahrişe yol açabiliyor.

BİR DE BUNU DENEYİN:

Egzersiz yoğunluğunuzu azaltmayı deneyin. Yani yoğun koşuların yerine tempolu yürüyüşe geçerseniz, cildiniz üzerindeki baskıyı büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Üstelik cildiniz daha hafif egzersizler sayesinde kendisini yenileme imkanı da bulacaktır. Haftada sadece bir gün yürüyüş yapmak size yarar sağlayacaktır.

GÜZEL BİR ÖNERİ:
Açık havada koştuğunuz günlerde, cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için mutlaka güneş koruyucu ürün kullanın.

Vejetaryenseniz

Vejetaryenlik son derece etik bir tercih olabilir. Ancak, belli besin gruplarını hayatınızdan çıkarmak ve ardından da dengeli bir beslenme düzenini benimseyememek cildiniz adına korkunç bir hata olabilir. Bilindiği gibi cilt hücreleri, kendini 28 günde bir yenileniyor. Bunu sürdürmek için de gerekli miktarda protein, karbonhidrat ve yağa ihtiyaç duyuyor. Vejetaryen tipi beslenenler; demir ve B12 gibi sadece hayvani gıdalarda bulunabilecek besin maddelerinden yoksun kalıyor. Bu vitaminlerin eksikliği mat ve erken kırışan ciltlere neden oluyor.

BİR DE BUNU DENEYİN:

Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey, Omega 3 ve Omega 6 gibi cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olacak temel yağ asitlerini almaya dikkat etmek olmalı. Bunlar, cilde ihtiyaç duyduğu nemi sağlar ve ince çizgilerin oluşumunu önler. Ceviz, fındık gibi kabuklu yemişlerden bolca tüketmek, yemeklerde ayçiçeği yerine soya yağı kullanmak da, akıllıca olacaktır.

GÜZEL BİR ÖNERİ:
Yağ asitleri içeren besin takviyeleri almanıza rağmen cildiniz hâlâ kuru ve pul pul mu? O zaman yoğun nem takviyesi yapan bitkisel cilt maskeleri uygulayabilirsiniz.

Meyve suyu içene

Güne büyük bir bardak karışık meyve suyuyla başlamanın çok sağlıklı bir alışkanlık olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak marketlerdeki bazı hazır meyve suları, bir bardak kola kadar şeker içerebiliyor. Bu durum cildin inceltiyor.

BİR DE BUNU DENEYİN:
Meyve suyu alırken mutlaka içeriğindeki şeker miktarını kontrol edin. Ayrıca, aldığınız üründe mısır şurubu olup olmadığına bakın.

GÜZEL BİR ÖNERİ:
Tatlı krizlerinizle baş edemiyorsanız tahriş olan cildinizi yatıştırabilecek mineralli spreyleri kullanabilirsiniz.

Bisiklet sevenler

Hafta sonları düzenli olarak bisiklete biniyorsanız; kaslarınız için çok iyi bir şey yapıyor olabilirsiniz. Peki ya cildiniz? Uzmanlara göre, açık havada yapılan sporlar, güneş ışınları yüzünden cildi olumsuz etkiliyor. Tene zarar veren güneş ışınlar, kapalı havalarda da, bulutların arasından sızarak, siz hiç hissetmeseniz bile, cildinize zarar vermeye devam ediyor.

BİR DE BUNU DENEYİN:
Yüzünüzü koruyacak siperlikli bir kasket, şapka ya da gözlük kullanmayı ihmal etmeyin.

GÜZEL BİR ÖNERİ:
Cilde hafif renk de kazandıran güneş koruyuculu nemlendiricileri, uzman bir doktor kontrolünde kullanın.

SABAH

Yorum Yaz


.