Dikkat! Patates zehirleyebilir

Cuma, Mayıs 5, 2017, 20:47
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Patates zehir içerme potansiyeline sahip bir sebzedir.

Gün ışığında uzun süre kalan patatesin yüzeyinde, kimyasal tepkimeler sonucunda yeşillenme olabiliyor. Bunun nedeni filizlenmek üzere klorofil salgılanması. Bu esnada solanin denen bir madde de üretiliyor. Fazla solanin içeren patates yendiğinde yan etkileri görülüyor.

1978’de Londra’da 78 öğrenci patates yedikten sonra ishal, kusma ve başka şikayetlerle hastanelik olmuştu. Araştırmalar patateslerin birkaç ay depoda kaldığını ve yüksek miktarda solanin içerdiğini göstermişti.Bu vakayı ele alan bir İngiliz tıp dergisi, öğrencilerin bazılarında halüsinasyon ve kafa karışıklığının birkaç gün devam ettiğini, ama sonunda hepsinin iyileştiğini yazıyordu.

Fakat makalede daha önce yeşil patates yediği için ölenlere de rastlandığı, ama bunların zamanında hastaneye gitmeyen ve besin yetersizliği çeken insanlar olduğu belirtiliyordu.

Solanin hücrelerdeki iyon kanallarının normal işleyişini sekteye uğratarak sinir sistemini etkiliyor. Zehirlenme vakalarında ilginç seğirmelere rastlanmasının nedeni bu olabilir.

Solanin yüklü olduğu için yeşil patatesten, patates yapraklarından ve filizlerinden sakınmak gerekiyor.

KAYNAK : f5haber.com

Yorum Yaz


.