Detoks Diyetleri

Cumartesi, Şubat 13, 2016, 22:25
Diyet kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Her ne kadar detoks diyetleri birçoğumuzun hayatına gazete, dergi ve televizyon vasıtasıyla kolayca girmiş olsa da, aslında bir uzman hekim tarafından önerilip yine onların kontrolü altında uygulanması gereken diyetlerdir.
Detoks diyeti boyunca kişi, yeme içme alışkanlıklarını ciddi oranda değiştirmek zorundadır. Bu nedenle belirli rahatsızlıklara sahip kişiler ve bazı özel durumlardaki kişiler bu diyetleri asla uygulamamalıdır.Hamile ya da emzirme döneminde olan kadınlar, kalp ve damar bozukluğu olanlar, şeker hastaları, yüksek tansiyon hastaları, 16 yaşın altındaki genç ve çocuklar…
Detoks diyetleri genel olarak (uygulama sürelerine göre) 4’e ayrılmaktadır ve oruç olarak anılmaktadır.
Total oruç:
En az 5 gün ve en fazla 21 günden oluşan yılda bir iki kez uygulanabilen detoks diyeti.
Bazik oruç:
En az 7 gün ve en fazla 21 gün olacak şekilde yılda bir kaç kez uygulanabilen detoks diyeti.
Tek yönlü beslenme:
Haftada belli bir gün sadece meyve ya da çiğ besinler tüketilerek uygulanan detoks diyeti. Katı besinlerden uzak durarak beslenme: Haftanın bir günü katı hiçbir şey yemeyerek süresiz olarak uygulanan detoks diyeti Özellikle total oruç ve bazik oruç kesinlikle doktor kontrolü altına yapılmalıdır.
Tek yönlü beslenme ve katı besinlerden uzak durarak beslenme şeklindeki detoks diyetlerini yine ciddi rahatsızlığı olan kişilerin, hamile ve emziklilerin ve çocukların kendi başlarına uygulamaması gerekmektedir. Eğer ciddi bir rahatsızlığınız yoksa haftada belli bir gün tamamen sıvılarla beslenecek şekilde ya da meyve ve çiğ sebzeler tüketerek, spora ve doğaya önem vermeyi unutmadan detoks diyeti uygulayabilirsiniz. Unutmamalısınız ki; bilinçli ve doktor kontrolünde uygulanan detokslar kabızlık, ishal, bulantı, fazla kilo, kötü beden kokuları, akne ve sivilce, paslı dil, zihinsel bulanıklık vb. birçok problem ve sorunları ortadan kaldırmaktadır.
KAYNAK : nasil.com
Yorum Yaz


.