Depresif ruh halleri kalbi yaşlandırıyor!

Çarşamba, Ocak 14, 2009, 23:42
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Sizi dayak yemiş gibi halsiz bırakan, sürekli uyku isteği içine düşmenize neden olan depresyon; kalp sağlığınız için de çok ciddi bir tehdit oluşturuyor. Ruhsal bunalıma girmek kalbin ömrünü kısaltıyor..
Duygularınızı saklamaya çalışsanız da, onlar bir yerlerde ortaya çıkar. Bir araştırma; depresyon (özellikle de uykusuzluk ve iştah kapanması gibi fiziksel olanlar) semptomu gösteren insanların atardamarlarının; depresyona girmeyenlere oranla daha kalın olduğunu gösteriyor. Ve bu insanların kalp krizi ya da felç geçirme riski de daha fazla oluyor. (Tabii daha depresyona girmedilerse!)

SAĞLIĞINIZI DÜZELTEBİLİRSİNİZ
Ama ruh halinizi değiştirmenin, dolayısıyla da sağlığınızı düzeltmenin birçok yolu var. Depresyon kolaylıkla gözden kaçırılabilir çünkü semptomları çok yanıltıcıdır. Üzgün ya da endişeli olabilirsiniz, uyumakta zorluk çekebilir ya da çok uyuyor olabilirsiniz. Depresyonu anlamanın bir yolu onu bir halkaymış gibi hayal etmektir. Eğer mükemmel sinirsel faaliyetiniz saat 12 pozisyonundaysa; içsel depresyonunuz (üzüntü ve yavaşlıkla bağlantılı olan) saat 8, sıkıntınız ise saat 4 pozisyonunda olmalı.

İLAÇ İÇMEK TEK ÇÖZÜM DEĞİL
Her ikisinin de sınırdaki formları saat 6 pozisyonudur. 11 milyondan fazla kişinin kullandığı antidepresan ilaçların işe yaramasının yolu; beyninizi bu fikre ve saat 12 pozisyonuna yaklaştırmasından geçiyor. Tabii ilaçlar tek çare değil… Eğer hafif bir depresyon geçiriyorsanız; yeterli uyku uyumak, doğru beslenmek ve alkolden uzak durmak gibi diğer sağlıklı alışkanlıkların yanı sıra fiziksel aktivitenizi biraz artırmak da işe yarayabilir.

İdeal salatayı hazırlamanın 5 sağlıklı yolu

1- Koyu yeşil gıdaları tercih edin: Ispanak ve marul yapraklarından bir vitamin deposu oluşturun. Bu sayede günlük K vitamini ihtiyacınızı ve bol miktarda C vitamini elde edeceksiniz. Göbek salatayı ise sadece ‘atıştırmalık’ olarak tüketin. Çünkü göbek salata, koyu renkli yeşil yapraklı gıdalara oranla çok daha az besleyici özelliğe sahiptir.

2- Parlak sebzeler kullanın: Havuç, kiraz domates, dolmalık biber ve pancar; salatalık gibi solgun benzerleriyle kıyaslandığında size daha fazla lif, mineral ve vitamin sağlar. Parlak sebzeler aynı zamanda antioksidan değerleri açısından da zengindir.

KIZARMIŞ EKMEK YOK!
3- Yağsız proteinleri seçin: Nohut, kırmızı fasulye, yumurta çok zengin protein kaynaklarıdır. Sizih ihtiyacınız olan ise Omega 6 değil, Omega 3 yağ asitleridir. Ayrıca ‘düşük yağlı’ olmadıkça çökelek ve lor benzeri peynirlerden de uzak durun.

4- Sağlıklı atıştırmalıklar ekleyin: Omega-3 açısından zengin olan ceviz ve ayçiçeğinden her gün bir çorba kaşığı tüketin. Kızarmış küçük ekmek parçalarından ise uzak durun; çünkü onlar yüksek kalori ve sodyumla birlikte trans yağlar da içerir.

5- Hazır salata sosu yasak: 1 çay kaşığı kalp sağlığına faydalı olan kanola yağı ya da zeytinyağını sirke ve biberle karıştırın. İşte size mükemmel bir salatanın sırrı! Bu sos hem çok hafif, hem de çok lezzetlidir. Hazır salata soslarından uzak durun. Düşük yağlı olsalar bile yine de tercih etmeyin.

Diyabetle savaşta fındık mucizesi

Yılan avcıları ve ‘Survivor’ yarışmacıları tarafından da defalarca kanıtlandığı gibi, dünyada her türlü kabuklu yemiş var. Ve bir öğleden sonrası atıştırma krizini yatıştırmanın çok ötesinde beceriye sahipler. Araştırmalar, her gün bir avuç fındık yemenin kalp hastalıkları riskini yüzde 20 ila 60 arasında düşürdüğünü gösteriyor. Yeni bir araştırma da, haftada beş gün bir avuç fındık ya da iki kaşık fıstık ezmesi yemenin Tip 2 Diyabet riskini düşürdüğünü ortaya koydu. Bu çok önemli çünkü şu anda 24 milyondan fazla insan diyabet hastası. HİYERARŞİ ÖNEMLİ Tabii ki fındıkların da kendi aralarında bir hiyerarşileri var. Adadan ilk kimin ayrılacağından bahsetmiyoruz! İşlenmemiş, taze ve tuzsuz olmaları gerekiyor. Fındıklar kavruldukları zaman sağlıklı yağlarının yüzde 15’ini kaybediyor. Hatta fındıkları yüksek ısıda kavurmak yaşlanmaya yol açan bazı kimyasalların oluşmasına neden oluyor. İşte, fındıkların en iyiden en kötüye sıralanışı:

* Taze
* Yeni kavrulmuş. (Fırınınızda 250 derecede, 9 dakika boyunca)
* Kendi yağında kavrulmuş ve tuzlanmış.
* Hidrojenli yağda kavrulmuş ya da şekerlenmiş. (Bunları asla yemeyin!)

HER GÜN YÜRÜYÜN!
Diyabetle savaşmak için, bel ölçünüzü ve göbeğinizi en aza indirmelisiniz. Yani; fıstık ezmesini beyaz ekmeğin üstüne sürecekseniz en azından tek dilim yemeye çalışın. Öğleden sonra atıştıracaksanız, fındıkları yiyeceğiniz diğer şeylere eklemeyin; onların yerine yiyin. Ve her gün yürüyün!

Uzmana görünün

Kendinizi çökmüş hissediyor ve iki hafta ya da daha fazla süredir depresyon yaşıyorsanız; aile doktorunuz, klinik psikoloğu ya da psikiyatrist gibi, size sağlığınızı geri kazandıracak bir profesyonele başvurun. Ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin… Çünkü depresyondaki çoğu insan yardım isteyemeyecek kadar depresiftir.

PROF. DR. MEHMET ÖZ
Yorum Yaz


.