Deprem bölgesinde hastalık alarmı

Cumartesi, Kasım 26, 2011, 0:02
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Sağlık Bakanlığı, afet planı çerçevesinde depremin ardından, toplum sağlığını etkileyebilecek risklerin belirlenmesi ve bunların bertaraf edilmesi amacıyla çalışmalarına başlanıldığını açıkladı.

İl personeline ilaveten Bakanlık merkez teşkilatından toplam 68 uzman sağlık personeli bölgede görevlendirildi. Ayrıca, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı’ndan 2 uzman heyet bölgede incelemelerde bulunarak bu kuruluşların tespitleri doğrultusunda bazı tedbirler alındı.

Alınan tedbirler şunlar; “Bulaşıcı hastalıklara bağlı salgınları erken dönemde tespit etmek amacıyla özel bildirim sistemi kurulmuştur. Gerekli durumlarda numuneler alınarak Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi laboratuarlarında incelemeler yapılmaktadır. Mevsimin kış olması ve buna bağlı olarak kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunulması gibi nedenlerle her yıl olduğu gibi bu yıl da solunum yolu enfeksiyonlarında artış, beklenen bir durumdur. Nitekim bölgede solunum yolu hastalıkları görülmektedir. Bununla beraber alınan numunelerin hiçbirinde grip virüsüne (İnfluenza) rastlanmamıştır.

Toplam poliklinik sayısı içinde grip benzeri hastalıkların oranı bölgede son dört haftada % 6’dır. Bu oran mevsimsel özellikleri bakımından Van iline benzeyen Erzurum ilinde aynı dönem için % 9,5’dir. Van ilinde depremden sonra, toplam poliklinik sayısı içinde ishal vakalarının oranı % 3’dür. Başka bölgelerde yapılan çalışmalarda toplam poliklinik sayısı içinde ishallerin oranının yaklaşık % 5 olduğu düşünülürse Van’daki ishal vakalarının su sanitasyonuna yönelik alınan tedbirlerin de katkısıyla beklenenin altında olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca mevcut ishal vakalarından alınan numunelerde spesifik etkene rastlanmamıştır.

Afetlerde görülme ihtimali olan kızamık ve kızamıkçık gibi hastalıklara şu ana kadar rastlanmamıştır. Bu durum bölgedeki aşılama düzeylerinin yüksek olması sayesinde gerçekleşmiştir. Grip mevsiminin yaklaşması nedeniyle bilimsel kurulun tavsiyeleri doğrultusunda bölgede grip ve zatürre aşısı yapılmaya başlanmıştır. Uygulama kapsamında 6 ay-5 yaş grubu çocuklara, 65 yaş ve üzeri erişkinlere, kronik akciğer, kalp, böbrek hastalarına, şeker hastalarına ve sürekli aspirin kullanan 18 yaş altındakilere mevsimsel grip aşısı yapılmaktadır. İlaveten 5 yaş altı çocuklar, 65 yaş ve üzeri erişkinler, dalak hastalığı, kan hastalığı, bağışıklık sistemi yetmezliği, kronik karaciğer, akciğer, böbrek, kalp hastalığı olanlar ile şeker hastalarına durumlarına uygun zatürree aşısı uygulanmaktadır. Ayrıca herhangi bir risk grubuna girmese bile isteyen vatandaşlarımıza da grip aşısı ücretsiz olarak yapılmaktadır.

İçme ve kullanma suyuna yönelik sanitasyon çalışmalarında; Van merkez, Erciş ilçesi ve bağlı köylerde günlük olarak içme ve kullanma suyu izleme çalışması yürütülmektedir. Depremden bu güne kadar 883 su numunesi alınarak incelenmiştir. Geçtiğimiz son haftada mikrobiyolojik kirlilik oranı % 1,6’ya düşmüştür. Çadırkentlerin kurulması, yeterli sayıda el yıkama musluğu, tuvalet, banyo, çamaşır yıkama düzeni temini, atıkların kontrolü, karbonmonoksit zehirlenmesi ve yangın önlemleri ile ilgili gerekli uyarılar yapılmış ve süreç takip edilmektedir. Belediyelerdeki ilgili personel, muhtarlar, çadırkent yöneticileri çevre sağlığı hizmetlerinin sağlanması ve sürdürülmesi konusunda eğitilmiştir.

Çadırkentlere hekimlerin hizmet verdiği sabit sağlık istasyonları açılmıştır. Hasar olmayan aile sağlığı merkezleri faaliyetlerini sürdürmektedir. Köylerdeki sağlık hizmetinin sürdürülmesi için 23 adet gezici sağlık hizmeti ekibi (her ekipte 1 doktor, 2 sağlık personeli ve 1 şoför) hizmet vermektedir. Deprem sonrası psikososyal danışmanlık ve destek hizmetleri bölgede verilmektedir. Deprem bölgesinde yürüttüğümüz halk sağlığı çalışmalarıyla ilgili kamuoyumuz haftalık olarak bilgilendirilecektir.”

hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.