Deniz Akkaya’dan kelebek hastası çocuklara destek

Cuma, Aralık 23, 2016, 18:58
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Fulden Uras’ın başkanlığını yaptığı Hayaller Gerçek Olsa Derneği’ne kayıtlı 207 kelebek hastası çocuk için düzenlenen yardım organizasyonuna Deniz Akkaya’dan destek geldi. Yılbaşı Alışveriş Şenliği’nde toplanan ücretin tamamı kelebek hastası çocukların medikal malzemeleri için kullanılacak.

Üsküdar Nakkaştepe’de bir çok markanın katılımıyla dün gerçekleştirilen, kelebek hastası çocuklar için EventPoint’in sahibi Tuğçe Akkaş’ın organize ettiği Yılbaşı Alışveriş Şenliği’ne sanat ve cemiyet hayatından bir çok isim destek için katılım sağladı. Esra Gürçay ve Bihter Yiğit de tüm gününü çocuklara yardım için ayırdı.

Türkiye’de yaklaşık 500 kelebek hastası çocuk olduğunu ve hala tam olarak bilinen bir hastalık olmadığını dile getiren dernek başkanı Fulden Uras, ‘”Sanatçı dostlarımdan kelebek hastası çocuklarımıza destek geldiğinde inanılmaz mutlu oluyorum, umutlarım çoğalıyor'” dedi.

KELEBEK HASTALIĞI NEDİR?

Tıpta Epidermolozis bülloza (Epidermolysis bullosa) ismiyle bilinen Kelebek Hastalığı; üst deri ve alt derinin yani epidermis ve dermis tabakasının yapışma eksikliğidir. Bu doku eksikliği özellikle çocuklarda travma olan bölgelerde, çarpmalarda, en ufak sürtünmede, kaşınmada üst derinin alt deriden ayrılması ya da su toplaması şeklinde görülür. Bül diye adlandırılan bu su toplamaları steril enjektörle patlatılıp, suyu boşaltılmadığı sürece, eksik olan doku bölgelerine yayılacak ve bül büyüyecek, dolayısı ile yaranın iyileşmesi daha uzun sürecektir.

Bu durumda takip çok önemlidir ki, en küçük su toplaması patlatılmalı ve büyümesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Üst deri, alt deriden travma ve çarpma ile ayrılmışsa açık yaraya sebep olur ve hastanın enfeksiyon riskini arttırır. Açık yaraya sadece kelebek çocuklar için kullanılan steril ve tek kullanımlık yara örtüleri vardır. Bu yara örtüleri yaranın üzerine konulmalı, sargı ile sarılmalı ve sabitlenmelidir. Kıyafetlerin yaraya yapışmaması, enfeksiyon riskinin olmaması için kısıtlı olan yaşam kalitesini arttırmak için medikal malzemelere yani yara örtüleri, elastik sargı bezleri, steril iğne ucuna hayatları boyunca ihtiyaçları vardır.

 

KAYNAK : f5haber.com

Yorum Yaz


.