Davetkâr bir salon için…

Cuma, Ocak 30, 2009, 14:38
Ev Dekorasyonu kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Salonunuzun dekoru önemlidir çünkü misafirler ilk kez ve bazen de bir tek burayı görürler. Uzun ve sıkıcı bir iş gününün ardından evinize gelip salonunuza girersiniz. Ailenizle bu alanda bir araya gelir, yemek yer, sohbet eder ve eğlenirsiniz. Burası sizin “yaşam” alanınızdır. İşte bu yüzden salonunuz size “hoş geldin” demeli ve sizi rahat ettirmelidir. Karakteriniz ve yaşam biçiminize bağlı olarak, bu alanın canlı, renkli, sade veya sakin olmasını isteyebilirsiniz.  İstediğiniz etkiyi vermek için hangi tip mobilyanın ve rengin nasıl görüneceğini mutlaka öğrenin.

Her şeyden önce zevkinize en uygun dekorasyon stilini belirleyin. (tabi eğer evliyseniz eşinizin de fikrini almalısınız) Bir stil belirledikten sonra mobilya, avize, aksesuar alışverişine çıkın ve bu alışveriş sırasında sadece aklınızda belirlediğiniz tarzda şeyler alın. Girdiğiniz dükkânlarda bir sürü değişik şeyler göreceksiniz. Eğer her gördüğünüzü almaya kalkarsanız belirlemiş olduğunuz tarzın çok dışına çıkabilir ve sonradan pişman olabilirsiniz.

Yer döşemelerini önceden belirleyin. Zaten hâlihazırda güzel bir halınız ya da iyi cilalanmış parkeleriniz varsa kendinizi şanslı sayabilirisiniz. Eğer yoksa ekonomik ve kullanışlı diğer seçenekleri (marley, halıflex, laminat parke gibi)

Salonunuz için önce sizin havanızı yansıtan bir renk belirleyin. Mavi ve uçuk yeşil gibi tonlar dinlendirici ve sakinleştirici bir etki yaratırlar. Kırmızılar, sarılar, portakal gibi sıcak tonlar ise enerjiyi ve etkileşimi çağrıştırırlar. Krem ve bejleri de içeren toprak tonları hem davetkar hem de sofistike bir görünüm sağlarlar.

Kaliteli mobilyaya yatırım yapın ki hem ömür boyu kullanabilesiniz hem de evladiyelik olarak arkadan gelenlere bırakabilesiniz. Gerçek kalitenin modası asla geçmez. Ve eğer renklerini beğenmediğiniz ama çok kaliteli bir şeyler bulursanız, kumaşlarını değiştirebileceğinizi ya da kılıfla kaplayabileceğinizi unutmayın. Mobilyanın hem tasarım olarak hem de boyut olarak odaya uymasına özen gösterin. Büyük bir salonunuz varsa ince narin mobilyalar çok küçük durur. Mobilya boyutlarını da odaya göre ayarlamaya dikkat edin.

Odanın tasarımını gerekli ve uygun ışıklandırmayla tamamlayın. Değişik şekilde ışıklandırmalar kullanın. Bu sayede hem loş ve romantik hem de aydınlık ve parlak bir salona sahip olabilirsiniz. Yerden ışıklandırmaların ve masa lambalarının odanın sakinliğine katkısı olacağını unutmayın. Tavandan ışıklandırmaları ise çok daha canlı bir görüntü verecektir. Cam önündeki bir berjerin yanına koyacağınız yerden minik bir lamba, şık bir okuma köşesi yaratmanıza yardımcı olabilir.

Yorum Yaz


.