Daha verimli spor için bu testi çözün

Pazar, Ağustos 16, 2009, 22:20
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

PROF. DR. MEHMET ÖZ

Bazı yiyecekler hakkındaki söylentilere inanmak, yaptığınız egzersizin işe yaramasını sağlayabilir. Eğer kafanızdaki karışıklığı giderirseniz, sporu bitirdikten sonra kendinizi bitmiş değil, enerjik hissedersiniz. Daha verimli spor için önce beslenme IQ’nuzu test edin:

1- Aktif hayat tarzınızı devam ettirebilmek için aldığınız
kalorilerin çoğunun kaynağı hangisi olmalı?
a) Karbonhidratlar
b) Proteinler
c) Yağlar
d) Hazır yemek satan dükkanlar.
Cevap: A. Söz konusu fiziksel aktivite olunca kaslarınızın başlıca enerji kaynağı karbonhidratlardır. Karbonhidratlar, spordan çıktıktan sonra vücudunuzun kısa sürede yeniden toplanmasına yardımcı olur. Sonuç olarak; aldığınız kalorinin yüzde 50- 65’ini karbonhidratlar oluşturmalıdır. Tabii burada kötü karbonhidratlardan bahsetmiyoruz. Taze meyveler, sebzeler, kahverengi pirinç ve tam tahıl ürünlerinden bahsediyoruz…

2- Doğru mu, yanlış mı? Her zaman fit olabilmek için, kesinlikle yağsız bir beslenme programı uygulanmalı!
Cevap: Yanlış.
Vücudunuzun, iyi yağlardan (doymuş ya da trans yağ olmamalı) alınmış yağ asitlerine ve kaloriye ihtiyacı vardır. Aldığınız kalorinin yüzde 10- 25’inin doymamış yağlardan gelmesine çalışın. En iyi doymamış yağ kaynağı; somon balığı, alabalık gibi belirli balık türleri; zeytinyağı, fındık-fıstık ve avokadodur.

3- İşten çıktınız ve 45 dakikalık egzersiz programınızın başlamasına 45 dakika var. Zinde olmak için ne yersiniz?
a)
Bir parça protein
b) Acil durumlar için çantanızda sakladığınız bir parça şekerleme c) Bir avuç şekersiz atıştırmalık
d) Birkaç köfte.
Cevap: C. Sağlıklı, enerji artırıcı karbonhidratların en iyi kaynağı; hiç şeker eklenmemiş meyve, sebze, fındık-fıstık ve tam tahıl ürünlerinden oluşan karışımlardır. Ayrıca ‘enerji barı’ olarak satılan bu ürünler kısa sürede kolayca sindirilebilir. Bu atıştırmalıklar, enerji eksilmesine karşı önlem almak için az da olsa yağ ve protein içerirler. Bu yüzden de sizi, egzersiz boyunca enerjik tutmaya yardımcı olur.

BİRİKTİRDİKLERİNİZ SAĞLIĞINIZI BOZAR!
Halınızda, garajınızda ve lavabonuzda birikenler, sizi yaşlandırır. Evinizi temizleyin ve vücut saatiniz geri saysın:
Garajınızı temizleyin: Duvarlarınız yıllardır avokado renginde değil. Peki, o zaman neden yarısı boş boya kutusunu hala saklıyorsunuz? Uzun süre raf bekleyen boya ve diğer kimyasallar, genellikle, güçlü ve üreyici bir toksin olan ‘toluen’ içerir. Bunları evinizden atın. Hemen bugün.

İÇERİYE TEMİZ HAVA GİRMELİ
Çamaşır suyunu bırakın: Klorlu çamaşır sularındaki kimyasallar, buharlaşarak soluduğunuz havaya karışır ve bu sizin için de, çevreniz için de iyi değildir. Bu nedenle çamaşır suyu yerine, lavabolarınızı ve küvetinizi temizlemek için kabartma tozu kullanın. Camlarınız için de sirkeye güvenebilirsiniz.

Camları açın: Eviniz dışarıdan ne kadar az hava alırsa, içerideki kirli havaya o kadar daha çok maruz kalırsınız. Bu küçümsenecek bir şey değildir. Bir evin içinde, dış dünyadan üç dört kat daha fazla hava kirleticileri ve küçük partiküller bulunur. Bu nedenle, trafiğin az olduğu zamanlarda evinizi dış dünyaya mümkün olduğunca çok açmaya çalışın.

Ayakkabıları kaybedin: Ayakkabılarınızı kapıda çıkarın. Çünkü ayakkabılarınızla, çimlere atılan böcek ilaçları gibi birçok toksini, çocukların üzerinde yuvarlanmaya bayıldığı halılara taşıyabilirsiniz.

SICAK ÇAY KANSERİ TETİKLİYOR

Bir daha çay içerken biraz bekleyin. Aslında en iyisi dört dakika bekleyin. Çay, bardağa doldurulduktan iki dakika sonra içildiğinde Meksika biberinden daha çok yakar!

KAYNAR OLMASIN
Aşırı sıcak çay, çaylarını dört dakika geçmeden içmeye başlayanların yemek borusu kanserine yakalanma riskini dört kat artırıyor. Bu araştırma, İran’da çayın en çok tercih edilen içecek olduğu, insanların çayı aşırı kaynar içtiği bir bölgede yapıldı. Araştırmacılar normalde alkol ve sigaranın sebep olduğu bu kanser türünü alkol ve sigara kullanmayan kişilerde de tespit etti. Çayı nasıl severseniz sevin, sıcaklığın kanser riskini artırdığı gerçeğini öğrenmeniz iyi oldu. Aşırı sıcak çay içiyorsanız, biraz daha ılık içmenizi öneriyoruz. Çayınızın ılıması için dört dakika kadar bekleyin, o süre içinde nefes alın, gününüzü planlayın. Biraz karın egzersizi ya da meditasyon yapın. Bu boşlukta eşinizi de öpebilirsiniz…

SABAH

Yorum Yaz


.