Çöp toplayarak okumaya çalışıyor!

Pazar, Ocak 4, 2009, 15:51
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Çöp toplayarak okumaya çalışıyor!

Ağrı’da sokakta çalışan ve çöplüklerden yanmamış kömür toplayarak iş yerlerine satan 13 yaşındaki çocuğun tek hayali eğitimini tamamlamak.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü Ağrı’da çöplüklere atılan yanmamış kömür parçaları, dar gelirli ailelere mensup birçok çocuğun ekmek kapısı oldu.

Dondurucu soğuğa aldırış etmeden sabahın erken saatlerinde apartman ve iş yerlerinin önündeki çöplükleri gezen çocuklar, çöplerin içinde buldukları yanmamış kömürleri toplayıp kasalara dolduruyor.

Daha sonra bakkal, manav gibi küçük esnafı dolaşan ve topladıkları kömürleri satıp aile bütçelerine katkıda bulunmaya çalışan çocuklardan biri olan 13 yaşındaki Ramazan Turgut, kömürleri satarak okula giden 5 kardeşinin eğitim masraflarını karşıladığını belirtti.

Babasının yazın inşaatlarda çalıştığını, kışın ise iş bulamadığını kaydeden Turgut, ”Kardeşlerimin daha iyi şartlarda eğitim görmesi için gece gündüz çöplükleri geziyorum” dedi.

Eğitimini 5. sınıftan sonra bıraktığını, ailenin en büyük çocuğu olduğu için çalışmak zorunda kaldığını ifade eden Turgut, ”Kış aylarında iş imkanı kısıtlı olduğu için kazancımı çöplüklerden kömür toplayarak sağlıyorum. Günlük yaklaşık 10 TL kazanıyorum. Tek hayalim yaşıtlarım gibi okula gitmek ve eğitimimi tamamlamak” diye konuştu.

Yorum Yaz


.