Çökelek Nasıl Yapılır

Pazartesi, Şubat 1, 2016, 23:40
Mutfak kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Çökelek, yağından arındırılmış ayranın ısıtılması ile elde edilen yoğurt parçalarına denir. İşleniş biçimlerine ve eklenen baharatlara göre çeşitlilik göstermektedir. Peynir altı suyundan elde edilen lor ile sıklıkla karıştırılır, ancak farklıdır. Çökelek, yağ oranının az olması sebebiyle diyet yapan kişilerin başlıca tercihidir. Yağ oranının yanı sıra yüksek protein içeriği sayesinde güçlü kas oluşumu destekleyici ve bağışıklık sistemini düzenleyici etkiye sahiptir. Çökelek yapımını evde tercih ettiğinizde bunun iki yolu mevcuttur. Süt veya yoğurttan çökelek elde edersiniz.

Yoğurttan çökelek yapımı:
Evinizde mayalanma sırasında kesilen yoğurtlarınızı ya da dolabınızda artan veya ekşimek üzere olan yoğurdunuzu değerlendirerek kolay bir şekilde çökelek elde edebilirsiniz.
Kendi ellerinizle sağlıklı bir çökeleği kolaylıkla yapabilirsiniz.
İlk olarak yoğurdunuzu kendi suyu var ise veya yoksa su ekleyerek homojen bir hal alana kadar karıştırın. Homojen olan yoğurdunuzu kısık ateşte kaynayana kadar karıştırın. Yoğurdunuzun kesik kesik hal aldığını göreceksiniz. Kaynatmaya devam edin. Suyunu çeken yoğurdun çökelek hali oluşacaktır.
Bundan sonra da 5-6 dakika daha kaynatarak elde edeceksiniz. Çökeleği ocaktan aldıktan sonra süzgeç (tülbent) içerisine alın ve süzün. Süzülmüş olan çökeleği 1 saat bekletin. Suyun süzülmesi ile çökelek elde edilecektir.
İsminden anlaşılacağı üzere ham halde olan çökeleğin ömrü 3-5 gündür. Bu kısa sürede tüketilmelidir ya da derin dondurucuya atarak ömrü uzatılmalıdır.
Sütten çökelek yapımı:
Evinizde çökelek yapmak istiyorsanız pastörize süt kullanmamalısınız. Pastörize edilmemiş süt kullanımı daha sağlıklı ve uygundur. Sütten çökelek yapımı oldukça kolaydır. Öncelikle sütü bir tencereye alarak içine sütü kesmesi için içerisine 3-4 yemek kaşığı limon veya sirke katarak karıştırınız. Sütü kısık ateşte kaynayana kadar karıştırınız. Sütün kaynaması ile sütün kesildiğini göreceksiniz. Kaynatma işlemine devam edin. Kesilen süt çökelek halini aldığı anda ateşten alın. Oluşan çökeleği bir süzgeç (tülbent) yardımı ile süzün. Süzülen çökeleği istediğiniz baharatlar ile harmanlayarak tüketebilirsiniz.
KAYNAK : nasil.com
Yorum Yaz


.