Çocukken suistimale uğramak beyinde iz bırakıyor

Salı, Aralık 13, 2011, 0:13
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bilimadamları, çocukken suistimale uğramanın sadece ruhsal izlere neden olmadığını, beyinde de değişikliğe sebep olduğunu buldu.

Alman Münster üniversitesi bilimadamları, sonuçları Biological Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırmalarında, çocukluğunda suistimale uğramış yetişkinlerin beyinlerinde korku merkezinin fazla faal, beynin bazı bölümlerinin ise normalden daha küçük olduğunu tespit etti.

Bilimadamları, psikolojik açıdan sağlıklı 148 kişi üzerindeki araştırmalarında, yüzünde kızgınlık veya korku ifadeleri taşıyan insanların fotoğraflarını gösterdi. Çocukken suistimal edilmiş deneklerde bu fotoğraflara bakarken, beynin, özellikle korkudan sorumlu olan amigdala bölümünde aşırı faaliyet gözlemlendi.

Psikiyatrist Udo Dannlowski, sağlıklı yetişkinlerde, çocukluktaki suistimal ile amigdala bölgesi arasındaki bu bağın ilk kez ispatlandığını belirtti.

Bilimadamları, araştırmalarının ikinci bölümünde de belirli beyin bölgelerinin büyüklüğüne baktı. Çocukken suistimale uğrayanlarda hipokampus ve frontal lobda küçülme olduğu tespit edildi.

SABAH

Yorum Yaz


.