Cips yerine patlamış mısır!

Pazar, Haziran 14, 2009, 21:56
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

PROF. DR. MEHMET ÖZ
Salı akşamları ‘Canım Ailem’i, çarşambaları da ‘Avrupa Yakası’nı seyrederken bir şeyler atıştırmayı seviyor musunuz? O patates cipslerini, peynir krakerlerini ve diğer yağlı atıştırmalıkları yemekten vazgeçerseniz; ‘en büyük kaybeden’ olmazsınız! Bunların yerine, patlamış mısır (popcorn) yiyebilirsiniz. Az yağlı ya da yağsız olarak hazırlarsanız altı fincan patlamış mısır yemenizde bir sakınca yok. Üstelik bu kadar patlamış mısırın kalorisi 7-8 tane patates cipsiyle aynı. Ayrıca obezite riskinizi de düşürüyor…

Yüksek oranda lif içerir

Patlamış mısırın iyi bir yanı da kendinizi daha tok hissetmenizi sağlamasıdr. Böylece tuttuğunuz takım maçı kazanınca, kutlamak için dondurma yeme isteği de duymazsınız. Bizim bu konuda en sevdiğimiz nokta şudur: Patlamış mısır yiyenler, yemeyenlere göre daha fazla tam tahıl almış olur! Altı fincan patlamış mısır, günlük tam tahıl ihtiyacının 3’te 2’sini karşılıyor. Yüksek lif içeren tam tahılların; kan şekerinizi sabit, kan basıncınızı da kontrol altında tuttuğunu da unutmamak gerek.

Kanola yağı koyun
Patlamış mısırın tüm yararını, sinemada olduğu gibi onları tereyağı ve tuza bulayarak ortadan kaldırabilirsiniz! Bu yüzden akıllı olun. Birçok sağlıklı seçenek olduğunu unutmayın. Patlamış mısırları kanola yağı ile hazırlayın. Daha sonra en sevdiğiniz baharatla tatlandırın. Ekran keyfiniz uzun sürerse; havuç, biber ve taze sebzeler atıştırmaya çalışın.

‘Limonsuz’ yeşil çayın sağlığınıza faydası yok
Yeşil çay sizin genç kalmanızı sağlayan, yaşlanmaya karşı savaşan ve kronik hastalıklarla birlikte azalan enerjinizi yükseltmeye yarayan bileşene sahiptir. Fakat bir sorun var; yeşil çayın içerisinde bulunan bileşenler çoğu zaman faydalı hale dönüşmez!

Etkisini yitiriyor

Raflarda satılan yeşil çayın içerisinde bulunan ‘catechin’ maddesi, kısa sürede etkisini yitirir ve aynı şey sizin bağırsaklarınızdayken de geçerlidir. Hatta yeşil çayın içerisinde bulunan ‘catechin’in yüzde sekseni hiçbir zaman vücut tarafından emilmez. (Catechin; çay yaprağından elde edilen ve partiküllerine yapışan mikropları öldüren doğal bir antibakteriyel maddedir.)

C vitamini şart
Çözüm; taze demlediğiniz çayınıza limon, portakal veya greyfurt sıkmaktır! Turunçgillerin içindeki C vitamini, ince bağırsaklarınızdaki asit oranını artırarak vücudun yeşil çaydaki bileşenleri emmesini çabuklaştırır. Araştırmalar; yarı yarıya karıştırılan çay ve turunç suyunun ‘catechin’ depolanmasında çok etkili olduğunu gösterir. Bu konuda en güçlü etkiye sahip sebze limondur. Daha sonra portakal ve greyfurt gelir.

‘Düşük kalori’ tuzağına dikkat
Birçok kişi üzerinde ‘az yağlı’ yazan etiketlerin bulunduğu gıdaların, kilo vermede işe yaradığını sanıyor. Oysa bu gıdalar; sadece nefsinizi köreltiyor. Az yağlı veya kalorisi düşük gıdaları yediğiniz zaman vücudunuzda bakın neler meydana geliyor:

Kalori körlüğü:
Birçok insanın, üzerinde ‘az yağlı’ etiketi bulunan M&M şekerlerini yüzde 28 daha fazla yediği saptanmış.

Porsiyon bozulması:
İnsanlar, kalorisi düşük olan porsiyonların normalden yüzde 25 daha büyük olduğuna inanıyor.

Suçluluk psikolojisi:
İnsanlar gıdaların üzerinde ‘az yağlı’ etiketini gördükleri zaman; o yiyecekleri tükettiklerinde kendilerini kesinlikle suçlu hissetmiyor.

ETİKETLERİ OKUYUN
Düşük kalori tuzağına düşmemek için yapmanız gerekenler ise son derece basit:

Porsiyon ölçüsünü kontrol edin.
Bazı ürünlerin üzerinde paketlendikleri hallerinin kalorisi yazar. Siz bu ürünlere bir şeyler ekleyip yediğinizde kalori artar.

Ürünün içeriğindeki ilk beş maddede; doymuş yağ, trans yağ, şeker, şurup veya yüzde 100 tahıl olmayan bir tahıl bulunuyorsa onu kesinlikle tüketmeyin.

Kaynar su çayın tadını bozuyor
Yeşil çayın tadını sevmiyorsanız, doğru demlemiyor olabilirsiniz… Mesela; yeşil çay hazırlarken kaynar su kullanmanıza gerek yoktur. Çünkü su ne kadar sıcak olursa çayın aroması ve tadı o kadar bozulur! Bu yüzden ketlle’da kaynattığınız suyu bir süre beklettikten sonra yeşil çayınızı demleyin. Sallama yeşil çay poşetini ise sıcak suyun içinde üç dakikadan fazla tutmayın.
Yorum Yaz


.