Çin’de yeni moda akımı; Filizlenmiş Toka

Pazar, Ekim 4, 2015, 23:49
Alışveriş | Moda kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Her daim ilginçlikleri ile ünlü Çin’de yeni başlayan bir moda akımı var! Filizlenmiş Toka! Evet, sanırım Çinliler ne yapsak da dünyayı daha fazla şaşırtsak diye düşünüp taşınıp bu ilginç tokaları icat ettiler!

KAYNAK : MODA HABER

Eylül ayının başlarında ortaya çıkan bu moda bütün Çin’de hızla yayılıyor. Üstelik bu tokalar kadın, erkek, çocuk demeden herkes tarafından kullanılıyor!

Çin’in güneybatısında yer alan Sichuan eyaletinin başkenti olan Chengdu’da hiç beklenmedik bir şekilde aşırı ilgi gören filizlenmiş toka fikri şimdi tüm Çin’de yaygınlaşmaya başladı!

Bu akımın nasıl başladığını, yeşeren tokaları ilk kimin çıkardığını, bu ilginç ticari zekanın kime ait olduğunu kimse bilmiyor. Bilinen tek gerçek yaklaşık 1 dolara satılan filizlenmiş tokaların Çin’de, deyim yerindeyse, kapış kapış satılıyor olduğu.

CNN’e açıklamalarda bulunan sosyoloji uzmanı Gao Xuanyang yaşanan bu çılgınlığı, “İnsanlar rutin hayatlarını zenginleştirmek için yeni bir şeylere ihtiyaç duyuyor” diye açıklıyor ve devam ediyor: “Bu bir toka olabilir, bir çanta veya sadece bir t-shirt olabilir. Trend olan bir şeyi takip eden kişi trendin manasını veya arkasındaki şeyi gerçekten bilme ihtiyacı hissetmiyor. İnsanlar sadece filizlenmiş toka takarak mutluluklarını göstermek istiyor”

‘Madem her taraf beton o zaman saçlarımız yeşersin!’ şeklinde bir mottonun bu trendi tetiklemiş olması kuvvetle muhtemel! Öyle ya, şehirler artık o kadar büyük ve kalabalık hale geldi ki insanların nefes alacağı alanlar iyice küçüldü veya yok oldu! Haliyle insanlar böyle küçük kaçamaklarla kendilerine nefes alacak bir alan açma derdine düştü!

Türkiye’de Filizlenmiş Toka

Filizlenmiş toka (veya yeşeren toka) modası henüz ülkemize gelmedi. Eylül ayının başlarından itibaren Çin’de yaygınlaşmaya başladığını düşünürsek henüz bir kaç hafta süremiz daha var demektir. Bu moda Türkiye’de, özellikle başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde tutar mı bilinmez! Ama bana sorarsanız zaten beton yığını haline gelen büyük kentlerde bunalan insanlarımız için bu değişik bir alternatif olacak. İş yerlerinde, toplantılarda, kamu kurumlarında falan olmasa bile sokakta, özellikle genç arkadaşlarımızın kafalarında yetişen ağaçları sanırım biz de yakın zamanda göreceğiz.

Sevgilinin saçına güller takılan, papatyadan taçlar yapılan nesilden, tokaya tutturulmuş ot nesline ufaktan geçiş yapıyoruz diyelim ve bir kaç fotoğraf ile bitirelim.

Yorum Yaz


.