Cilt kanserinde tedavi umudu

Pazartesi, Nisan 12, 2010, 19:35
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bilimadamları cilt kanserinin çaresini bulduklarına inanıyorlar.

İngiltere’de denenmekte olan bir aşı, cildinde kötü huylu tümör olan hastaların ileri aşamalarda bile tedavi edilebileceğini gösterdi.

İngiliz Gazetesi Daily Telegraph’ın haberine göre, yeni geliştirilen bu aşı, kanserli hücrelere saldırıyor, sağlıklı hücrelere hiçbir zarar vermiyor.

Chicago Rush Üniversitesi’nden Dr. Howard Kaufman, “Bu çalışma ileri aşamada cilt kanseri olan hastalar için bir tedavi yöntemi olabileceğini gösterdi. Bu binlerce insanın hayatını kurtaracak bir buluş” dedi.

İngiltere’de 9 ay ömrü kalan ileri aşamadaki 50 kanser hastası üzerinde yapılan çalışmada, hastaların %16’sının aşı ile tamamen iyileştiği görüldü. İyileşen hastaların dört yıldır kansersiz hayatlarını sürdürdüğü belirtiliyor. Hastaların %28’inin ise tümörlerinin %50 oranında küçüldüğü gözlemlendi.

Cilt kanseri hastaları için büyük umut sağlayan aşının lisans çalışmalarının bir an önce tamamlanması ve beş yıl içinde piyasaya sürülmesi umuluyor. Cilt kanseri, İngiltere’deki 15 ila 34 yaş arası kanser vakaları arasında en çok görülen kanser

Yorum Yaz


.