Cilde yararlı muhteşem besinler!

Cuma, Ağustos 7, 2015, 22:37
Vücut ve Cilt Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Cilde yararlı besinler nelerdir? Hangi doğal maskeler cilt için ilaç niteliği taşır?

Cilt sağlığında en önemli vitamin biri A vitamini ve türevleridir. Çok geniş olarak konuşulmasa da C vitamini, selenyum, dengeli beslenme, spor ve su cilt sağlığı ve kırışıklıkların giderilmesi veya oluşumunun engellenmesinde önemlidir.

Yapılan bazı çalışmalar kollajen yapımı üzerine etkileri nedeni ile C vitaminini de gündeme getirmiştir. Bazı çalışmalar C Vitamininin, vücudumuzdaki bağ doku denen, koruyucu doku katmanının korunmasında anahtar rolü oynadığını göstermiştir.

Kollajen de bu dokunun bir elemanıdır. Kollajen sentezi için gereken sinyali C vitaminin oluşturduğu düşünülmektedir.

Günlük hayatımızda besinlerimiz ile C Vitamini almaktayız. Bu vitamin suda eriyebilen vitaminler gurubundandır.

Asit yapıdadır, kimyasal ismi Askorbik asittir. Yani sindirim kanalından kana, vücudun emme mekanizmasının izin verdiği ölçüde geçer, ve vücudun her noktasına taşınır.

Hücreler ihtiyaçları kadar C vitaminini kandan alırlar ve fazla alınmış miktar ise vücuttan idrar yolu ile atılır.Sıklıkla yediğimiz

taze sebze ve meyveler C vitamini için iyi bir kaynaktır.

Günlük erişkin bir kişi için önerilen C vitamini dozu 300 – 500 mg. dır. Sigara kullanan kişilerin ihtiyacı daha yüksektir.

Fazla miktarda C vitamini alınması halinde idrar yolu ile atılır bir zararı yoktur.

Ancak çok yüksek dozda alınan C vitamini, atılımı sırasında idrarda, kum veya taş oluşumuna neden olabilir.

Genç ciltlerde daha çok kan akımı ve damarsal oluşumlar varken, yaşlılıkta azalan kan akımı ve daha çok ultraviyoleye tabii kalmış yıpranmış, daha çok serbest radikallerin oluştuğu ciltte, daha çok C vitamin gereklidir.

Ciltte kırışıklıkların oluşumuna engel olan bir diğer mekanizmada E vitaminidir.

Antioksidan özelliği ile serbest radikalleri ortadan kaldırır.

Bu tip ürünlerin güneşe çıkmadan değil de, güneşe maruz kaldıktan sonra uygulanması önerilmektedir.

Vitamin E’nin kendisinin de ultraviyole karşısında, serbest radikaller oluşturduğu bilinmektedir. Güneşlenmeden 8 saat sonra uygulanan E vitamini yağının, ciltteki zarardan cildi koruduğu ve şişme oluşumunu engellediği söylenmektedir.

Ağız yolu ile alınan E vitamininin, cilt kırışıklıkları üzerine olan etkisi yeni çalışılan bir konudur ancak, bu tip uygulamanın cildin daha sağlıklı olmasına ve ultraviyole zararlarından korunmada etkili olduğu bildirilmiştir.

Uzmanlar meyve ve sebze kullanımının hayatın merkezine yerleştirilmesi konusunda ısrarlı tavsiyelerini sürdürürken her gün tüketilecek 2 porsiyon yeşil lifli sebze, 2 porsiyon da mevsim meyvesi vücudun sağlıklı ve nemli kalması için yeterli olacak. Meyvelerden en çok karpuzun, sebzelerden ise domates ve brokolinin en fazla su içeren besinler olduğunun unutulmaması gerekiyor.

Bunların yanı sıra sağlıklı yağ tüketmek tansiyon kontrolünde ve cilt hücreleri başta olmak üzere hücrelerin besinini sağlamak açısından çok önemli. Bu nedenle avokado, zeytin ve fıstık yağı ile somon, ceviz ve soya peynirinin tercih edilmesi uzman önerilerinin başında geliyor.

A vitamini deposu avokado cilde sürülecek ürünlerin başında geliyor. Yarım olgun avokado ezmesini çeyrek bardak organik bal, 1 çay kaşığı süt ve yoğurt ile karıştırıp cildinize yumuşakça sürün. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın. Ciltteki canlanma hemen fark edilecektir.

İçeriğinde bolca A ve E vitaminleri bulunan muz, birçok şeye faydası olduğu gibi cilde de çok iyi geliyor. Muz, cilde canlılık katmanın yanı sıra nem ve yumuşaklık da veriyor. Muzun büyüleyici etkisinden yararlanmak isteyenlerin yarım muzu püre haline getirip yüzüne sürmesi yeterli olacak. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkanan ciltteki değişim etkisini hemen gösterecektir.

Süt banyosu, Kleopatra’nın güzelliğinin sırrı olarak bilinir. Sütün, uzun yıllar boyunca nemlendirici bir kozmetik olarak da kullanıldığı biliniyor. Yüzün sütle yıkanması ve yüze masaj yapılmasıyla oluşan laktik asitin etkisi ciltteki lekeleri azaltacak. Bu yöntem aynı zamanda cildi nemlendirmeye de yarıyor.

Mayonez etkisi, 2 çorba kaşığı mayonez, 1 çorba kaşığı limon, yarım çay kaşığı balı karıştırılıp ve yüze sürülmesiyle kendisini hissettirir. 10 dakika beklemenin ardından cildin yıkanmasıyla değişim anında fark edilecektir. Bu maskenin haftada bir kere yapılması yeterli olacak.

Toz şeker peeling etkisi yaratabilir. Yarım bardak şekeri, yeteri kadar zeytinyağı ile birleştirerek etkileyici bir mekanik peeling ve nemlendiriciye dönüştürmek mümkün olabilir. Ayrıca karışıma, birkaç damla nane ile koku verilebilir. Karışımı bal ile yumuşatmak da farklı bir tercih olacaktır.

Aloe veranın, cildi canlandırmak ve doğal kızarıklıkları gidermek için birebir olduğu biliniyor. Bunun için aloe vera bitkisinden birkaç parça kırıp içinden çıkan jelin tüm yüze sürülmesi ve yüze sürüldükten sonra da 15 dakika bekletilip cildin durulanması gerekiyor. Haftada iki defa uygulamanın yeterli olacağı bu yöntemle cildin rahatlığı hissedilecek.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.