Çiçekli Balkon ve Bahçe Bakımı

Pazartesi, Ağustos 3, 2015, 22:08
Çiçekler kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Her insan kendini doğanın içinde hissedebileceği bir balkon ya da terasa sahip olmak ister. Bunu gerçekleştirmek için çok fazla emek harcamanıza da gerek yoktur. Önemli olan koşullara en uygun çiçekleri belirlemektir.
Balkon ya da terasınıza uygun saksı, mekanın aldığı güneşe ve sizin ayırabileceğiniz zamana göre çiçekler seçerek, kendinizi doğanın içinde hissedebileceğiniz bir mekan yaratabilirsiniz. Dar ve güneş almayan ortamlarda bile büyüyebilecek, haftada birkaç kez sulamanın yeterli olacağı çiçeklerden seçerek hem fazla vakit ayırmanıza gerek kalmadan, hem de olumsuz gibi görünen şartlara rağmen büyüyeceğinden emin olacağınız çiçeklerle imrenilecek bir balkona ya da terasa sahip olmanız mümkün.
Çiçek seçimi yaparken;
Saksı seçimi: Balkonunuzda yeterince alan yoksa balkon demirlerine koyacağınız saksı aparatlarıyla bu sorunu çözebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ayrıntı balkon demirlerine fazladan yükleme yapacağınız için bu ağırlığı taşıyıp taşıyamayacağıdır. Saksı seçiminizi hafif malzemelerden yana kullanarak bu problemi önemli ölçüde azaltmanız mümkün. Bitkiler için önemli olan toprağın niteliğidir. Saksının malzemesi bitkiyi çok fazla etkilemez.
Güneşe göre seçim:
Balkon ya da terasınızın konumu günde 6 saat ve daha fazla güneş alıyorsa, güneşi seven çiçeklerden seçmelisiniz. Bunlara örnek olarak Sardunya, Kadife Çiçeği, Mine Çiçeği, Papatya, Veronica, Petunya, Adaçayı, Afrika Çiçeği, Yaz Karanfili ve Çanta Çiçeği olarak sayılabilir. Bu çiçekler güneş ışığını sever ve bakımları kolaydır. Aldıkları güneş ışığı sayesinde hızlı bir şekilde büyüyeceklerdir. Ancak balkonunuz çok fazla güneş almıyorsa buna uygun çiçekler seçilmesi gerekir. Begonya, Küpe Çiçeği ve Katmerli Begonya gibi çiçekler gölgeyi daha fazla sevdikleri için, fazla güneş almayan balkonlara uygundur. Ekim süreci: Bitki kökleri gelişmiş, dayanıklı çiçekler satın alınmalıdır. Böylece balkonunuza daha kolay adapte olurlar.
Çiçek ekimi için en uygun zaman Nisan sonunda başlayarak sonbahara kadar sürer. Yıllık saksı bitkisi aldıysanız bu zaman aralığında ekim yapmanız gerekir.
Balkon – bahçenizin bakımı:
Balkonunuzda, balkonunuzun konumuna uygun bir bahçe oluşturduktan sonra yapmanız gereken düzenli aralıklarla çiçeklerinizin bakımını yapmanızdır. Saksı toprağının nemini, kurumuş çiçeklerinin temizlenmesi gibi detaylarla ilgilenmeniz gerekir. Sadece sulamak çiçekler için yeterli olmayabilir. Bu sebeple gübreleme yapmanızda faydalı olacaktır. Örneğin begonya ve sardunyalar toprağa biraz kahve telvesi karıştırıldığında daha hızlı büyürler. Bir metrelik çiçeklik için iki avuç dolusu kahve telvesini toprağa karıştırmanız yeterlidir. Sularken haftada bir kez bir litre suya 1 cm³ gübre koymak hızlı büyüyen çiçekler için uygundur. Hızlı büyüyen çiçekler suya daha fazla ihtiyaç duyduğundan diğer bitkilere oranla gübreye de daha fazla ihtiyaç duyar. Balkona uygun doğru çiçek seçimleri ve çiçeklere doğru bakımla istediğiniz gibi bir balkona sahip olabilirsiniz.
KAYNAK : nasil.com
Yorum Yaz


.