Chia çekirdeği nedir? Faydaları nelerdir?

Cumartesi, Şubat 20, 2016, 23:33
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

İşte besin değeri oldukça yüksek olan chia çekirdeğinin faydaları…

Chia çekirdeği salvia hispanica olarak geçen nane familyasından bir bitki türüdür.

Kendine has bir tadı olmamasına rağmen hem yemeklerde hem tatlılarda sıklıkla tercih edilmesinin sebebi besin değerinin yüksek olmasıdır.

100 gram chia çekirdeği içeriğinde 34 gram lif, 17 gram protein, A ve C vitaminleri, mineral olarak da magnezyum, demir ve kalsiyum içerir.

Yapılan araştırmalara göre sütten daha fazla kalsiyum içerdiği saptanan chia çekirdeği aynı zamanda somon balığından daha fazla Omega-3 yağ asitleri içerir.

Peki, içeriğindeki değerler bir kenara sağladığı faydalar hakkında ne biliyorsunuz?

* Kilo verdirir.

* İçeriğindeki yüksek oranda lif ve protein sayesinde uzun süre tokluk hissi yaratabilen chia çekirdeklerini ister suyunuza katıp için ister yoğurdunuza katıp yiyin, iki türlü de etkisini kısa sürede hissedebilirsiniz.

* Kan şekerini düzenler.

* Düşük kalorili bir besin olmasına rağmen yüksek oranda besin değerleri bulundurması chia çekirdeğini oldukça değerli kılar.

* Yüksek oranda protein içeriyor oluşu enerjinizi sabitlemenize yardımcı olur ve kan şekerinizi düzenleyerek açlık hissini kontrol eder.

* Antioksidan kaynağı

* Kanser türü hastalıklara, cilt deformasyonlarına, kontrolsüz kilo alımına ve enfeksiyon hastalıklarına karşı direnç geliştiren antioksidanlardan A ve C vitamini chia çekirdeğinde mevcuttur.

* Kemikleri güçlendirir.

* İçeriğindeki yüksek oranda kalsiyum kemik sağlığını korur bu yüzden çocuklara ve gençlere ilerleyen yaşlarda oluşabilen kemik rahatsızlıklarını önlemek amacıyla mutlaka chia çekirdekleri verilmelidir.

* Beyin fonksiyonlarını geliştirir.

* Yapılan araştırmalara göre somon balığından daha yüksek oranda Omega-3 yağ asitleri içeren chia çekirdekleri beyin fonksiyonlarının gelişmesine katkı sağlıyor.

* Egzersiz yapmadan önce içeriğinde çeşitli kimyasal maddeler bulunan enerji içeceklerini içmek yerine son derece faydalı olan ve hemen hemen aynı etkiyi yaratacak olan chia çekirdeklerini suyunuza katıp için.

KAYNAK : haberturk.com

Yorum Yaz


.