Çeyiz sandığından şirket kurdular

Perşembe, Ekim 1, 2015, 19:54
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Çanakkale Biga’da girişimci 3 kadının emekleriyle işleyen Mutfak Sitilim atölyesi, mutfak tekstili alanında Türkiye’de örneği bulunmayan ürünler tasarlayıp dikiyor. Eskilerin çeyiz sandığından çıkmış gibi görünen tasarımlar bugünün ihtiyaçlarına cevap veriyor

Çanakkale Biga’da bir grup kadın, eskilerin çeyiz sandığında sakladığı, atmaya kıyamadığı, birine verip de ziyan etmek istemediği mutfak tekstil ürünlerini günümüzün ihtiyaçlarına göre şekillendiriyor. Bir masa örtüsünde, mutfak önlüğünde geleneksel motiflerimizi kullanarak modernize ediyor. Bu ürünleri de mutfakstilim.com adındaki internet sitelerinde satıyorlar. Siz de o çeyiz sandıklarını internetten karıştırabilirsiniz.

Projenin başındaki isim Emine Tekin. Biga’da yaşayan Tekin, emekli bir öğretmen. Mesleki yıllarında da emekli olduktan sonra da mutfak tekstil ürünleri tasarlayıp kesip biçip diken Tekin’in kızı bir gün annesine bunu profesyonel bir işe dönüştürme teklifiyle geliyor. Anne Tekin, ilk başta karşı çıkıyor ama kızı ve damadının kararalığı karşısında çok fazla direnemiyor. Bu işe başlayalım dedikleri andan 4 hafta sonra kendilerini atölyenin içinde buluyorlar. Tekin’in yanında Ayfer Ayhan -ki aynı zamanda usta öğretici belgesi bulunuyor ve Emine Ün çalışıyor.

AZ OLSUN ÖZ OLSUN

Tekin’in dikimlerinin farklı yanı geleneksel motiflerimizi kullanması ve günümüzün ihtiyaçlarına yönelik ürünleri farklı tasarımlarla buluşturması. Bir yaptığı mutfak önlüğü diğerine benzemiyor. Bin tane masa örtüsü yapmıştır bugüne kadar hepsi de birbirinden farklı. Bir araya getirdiği kumaşların hepsini de bizzat tedarikçisinden alıyor ve doğal organik pamuklu kumaşlar olmasına özen gösteriyor. Çabuk üretip çok üretmek yerine “Az olsun, öz olsun” diyor.

“Biz kopanaki adı verilen bir dantel seçiyoruz. Buna uygun keten kumaşları buluyoruz. Sofraya serildiğinde bu sana kimden kaldı, ne kadar farklı bir masa örtsüsü diyecekleri örtüler var. Mevcut vizyonumuz mutfak tekstili alanında ilerlemek. Mutfak dışındaki çeyizlik ürünlerde sadece özel sipariş alıyoruz” diyen Tekin, Mutfak Stilim için marka tescili başvurusunda bulunduğu gibi bir çok ürünününde tasarım tescilini almış durumda.

MUTFAK ÖNLÜĞÜ TASARLIYOR

Eskiden mutfak önlüğü bir kızın çeyizinin olmazsa olmazıymış. Elde örülür, çeyiz sandığındaki en güzel yeri alırmış. Ama şimdi böyle bir gelenek kalmadı. Mutfak önlüğü hazır bir şekilde dışarıdan alınıyor. Mutfak Stilim atölyesi bu değerli geleneği bir şekilde yaşatmaya devam ediyor. Tekin, “Biz de şimdi çeyizlere konulsun istiyoruz. İnsanların da evlerinde bulunması gerekiyor” diyor. Bu farklı önlükleri gördüğünüzde “Aa ne güzel elbiseymiş, nereden aldın?” diyebilirsiniz.

GERÇEK ESNAF İŞİ

Atölyenin raflarını bile kendileri tasarlamış. Atölyenin kapıları herkese açık. İnternet sitesinden bir ürün aldığınızda mutlaka küçük bir de hediye gönderiliyor. Kutuyu açtığınızda sizin için hazırlanmış bir sürprizle karşılaşıyorsunuz. Çok ince, öyle değil mi? Üstelik beğenmediğiniz zaman koşulsuz şartsız iade alıyorlar. Aldığınız ürünle ilgili sıkıntı yaşadığınızda direkt o ürünü tasarlayan, diken, sizin için kargolayan insanlarla irtibata geçebiliyorsunuz. Tam esnaf işi.

KADIN İSDİHDAMI

Hem az üretmek hem de geleneksel sanatlarımıza sahip çıkmak burada, atölyede çalışan hanımların tek arzusu. Yarın öbürgün işler yetişmediğinde siparişler yığıldığında ne yapacaksınız diye soruyoruz, “O zaman daha fazla kadın istihdam ederiz, daha iyi değil mi ya?” diyorlar. Kadın istihdamı konusunda gerçekten önemli bir adım. Masa örtülerinde piko nakışı kullandıklarını söyleyen Tekin, “Her şeyi elde kesip biçiyor, dikiyoruz”diyor. 11-13 Eylül’de Biga da gerçekleşen fuara katılım gösteren Mutfak Stilim, kendi hemşehrileri içinde bir showroom açtı ve gelen misafirlerini de burada ağırlamaktan mutluluk duyuyorlar.

KAYN AK : haberturk.com

Yorum Yaz


.