Cazibeli desenlerle evinizi renklendirin!

Salı, Ocak 27, 2009, 18:33
Ev Dekorasyonu kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Evinizi şenlendirmenin zamanı geldi! Evimin hep aynı düzeninden sıkıldım diyorsanız eğer işte size yepyeni öneriler

Ev tekstili tasarımlarında yastıklar bu yıl, rengarenk. Retro modasından başlayıp etnik desenler ve canlı renklerin hakim olduğu yastıklarda, alışveriş yaparken kumaştan ziyade desenlerin cazibesi daha ağır basıyor.

Sık tercih edilenlerden; turuncular, pembeler ve mavilerin birarada kullanıldığı geometrik çizgiler şekiller ve çiçek desenliler revaçta.

1960 ve 70’lerin rengarenk, bol detaylı, karışık dekorasyon modası minimalizme savaş açmış durumda.Büyük minderli, geniş ve uzun kanepelerde ise hala açık renkler daha çok tercih ediliyor.

Evinizi Hareketlendirin!

Düz ve açık renklerdeki oturma gruplarınızı bu cıvıl cıvıl yastıklarla hareketlendirebileceğiniz gibi yatak odalarınızda ya da evinizin her hangi bir köşesinde de yastıklarınızı aksesuar olarak yerde gelişigüzel kullanabilirsiniz.

Reyonları süsleyen yastıklar arasında; Organze, kadife kumaşların ağırlıklı kullanıldığı koleksiyonlar ve yeşil, mor,pembe, turuncu, fuşya, sarı, ekru, kırmızı renkler yer alıyor.

Koltuklar Renklensin!

Evinizde farklı renk ve modellerde çağdaş görünümlü koltuklarınız olsun istiyorsanız buraya bir göz atın.İhtiyaçlarına uygun koltuk almak için çarşıya çıkanlar, çeşit bolluğu karşısında şaşırıp, seçim yapmakta bir hayli zorlanıyor.

Koltukların hayatımızda tartışılmaz bir yeri olduğu ortada. İhtiyaca uygun bir koltuğu arayıp bulmak, aralarından seçim yapmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Koltuklar, hem malzeme, hem işçilik, hem de renk desen ve tasarım açısından sürekli bir değişim içinde. Merkezi Çağlayan’da yer alan ve çok sayıda model, renk alternatifi bulunan Karan Mobilya’da bu çeşitliliği görmek mümkün.

Mağazada, TV koltuklarından, büro koltuklarına, bekleme salonu mobilyalarından rejisör sandalyesine kadar envai çeşit oturma grubu modelleri bulunuyor.

Mobilyalar, fonksiyonel olma özelliği sayesinde evlerde değişiklik arayanlara ya da ofislerine canlılık katmak isteyenlere hitap ediyor.

Rengarenk Çiçeklerin Zamanı!

Rengarenk çiçeklerle oluşturacağınız zevkli aranjmanlar ile bahçenizde çiçeklerle beraber toprak saksılar, taş ve bitki havuzları, heykeller; balkonunuzda cam vazolar, galvaniz ya da toprak saksılar, salonunuzda değişik kap ve tabaklar kullanarak evinize tazelik getirin.

Buketlerin en kolay tarafı doğrudan hiç uğraşmadan vazoların içine konabilmeleridir. Uzun bir cam vazoya alıştığınız gibi çiçeklerinizi sadece sapları içerde kalıcak şekilde değil, tüm buket vazonun içinde kalacak şekilde yerleştirebilirsiniz.

Camdaki kırılma etkisiyle çiçekleriniz çok daha etkileyici görünecektir. Vazo ya da şişenizin renkli olması bu etkiyi artıracak. Çiçeklerinizi farklı boylarda dizin. Doğal ve şık bir görüntü için buketinizi ip yerine kendi dallarıyla bağlayabilir, cam vazonuzu içinden çiçek ve yapraklarla kaplayabilirsiniz.

Eviniz Tazelensin!

Evinize farklı bir hava verin ve çiçeklerinizi alışılagelmiş vazolar dışında aklınıza gelen her türlü obje ile kullanmayı deneyin. Cam şişeler içinde odanızın farklı köşelerine yerleştirdiğiniz çiçekleriniz küçük ve şık detaylarla modern bir atmosfer yaratacak.

Orta sehpanız üzerinde geniş bir hasır tabak, farklı boyutlarda gümüş tepsi ya da ahşap kaseler içinde seçtiğiniz objeye göre sulu ya da susuz derlediğiniz rengarenk ya da sadece tek renkten oluşan buketlerle gözleriniz dinlensin.

Renkleri Dengeleyin!

Dekorasyonda açık renkler kullanıldıkları yeri her zaman olduğundan çok daha büyük ve ferah gösterir. Bu nedenle bu renkler çok sık tercih edilir. Fakat bu renklerin kullanımı bazen dezavantaja dönüşebilir. Çünkü birbirine yakın tonlardaki bu renkler bir arada kullanıldıklarında mekânı monoton ve sıkıcı bir hale getirebilirler.

Tüm mekânın duvarlarını aynı renk yapmak yerine en az bir duvarı farklı bir renk boyamak ya da duvar kağıdıyla kaplamak bu monotonluğu engellemek için en iyi yoldur. Bu aralar sıkça tercih edilen retro desenli duvar kağıtlarından birini açık renk olan duvarlarınızdan birine kullandığınızda, sıkıcılığı ve tek düzeliği almanın yanı sıra mekana üç boyutlu bir görünüm de kazandırmış olursunuz.

Açık renklerin hakim olduğu mekânlarda, kontrastı vurgulamak için koyu renk ahşap mobilyalar kullanılması daha etkili olur. Mobilyaları koyu tonlarda cilalamak da aynı etkiyi yaratacaktır. Açık renk mekânlarda çocuklarla ve hayvanlarla birlikte sorunsuz yaşamak istiyorsanız kanepe ve koltuklar için koyu tonlarda yıkanabilir kılıflar tercih etmelisiniz.

Aksesuarlarla Tamamlayın!

Mekânın çoğunluğunda kullanılan doğal renklerin yarattığı monotonluğu engellemenin diğer bir yolu da aksesuarlarda daha canlı renkler kullanmaktır. Çerçeve,vazo,yastık gibi aksesuarların renkleriyle ortamı hareketlendirebilirsiniz.

Duvarlarınızda bej ve beyaz tonları hakimse zeminde kullanacağınız koyu renkler; halı ya da laminant rengini koyu renk seçmek de aynı hareketi yaratacaktır. Zemininiz açık renk ise, duvarlarda renkleri koyu seçip, açık renk halı kullanarak kontrast yaratabilirsiniz.

Yorum Yaz


.