Candy Crush neden bu kadar bağımlılık yaratıyor

Cuma, Kasım 29, 2013, 18:58
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Akıllı cihazlarda kullanımı bir yıl önce başlayan Candy Crush oyununun tiryakileri günden güne artıyor. Oyunun tasarımcısı ve psikoloji uzmanları Candy Crush’ın neden bu kadar karşı konulmaz olduğunu açıkladı.

Candy Crush bir uygulama olarak piyasaya çıktığından beri 151 milyar kez oynandı. Aynı anda iOS, Android ve Facebook’ta bir numaraya yerleşen ilk oyun oldu.

Stockholm merkezli tasarımcı şirket King’e göre Facebook’ta her 23 kişiden biri Candy Crush oynuyor.

Oyunu indirmek bedava olsa da bazı kullanıcıların tercih ettiği uygulama içi satışlar şirkete para kazandırıyor. Oyun analizleri yapan Think Gaming’e göre bu rakam günde 875 bin 382 dolara kadar çıkabiliyor. (En popüler mobil oyun Angry Birds 6 bin 381 dolar kazandırıyor.)

Ve işte bu kadar etkileyici olmasının nedenleri:

Bekletiyor

Candy Crush’ın en dahiyane özelliği sizi bekletmesi. Başlangıçta beş canınız oluyor. bunlar tükendikten sonra yeniden oynayabilmek için 30 dakika beklemeniz gerekiyor. Eğer yeterince sabırlı değilseniz can satın alıyorsunuz. Bu yüzden şirket bu kadar para kazanıyor.

Tatlı sözler söylüyor

Oyunun mantığı üç ve daha fazla sayıda türdeş şekeri ortadan kaldırmak. Ancak aynı anda ne kadar çok şeker imha ederseniz o kadar çok puan kazanıyorsunuz. Arada da oyun size “Güzel”, “Çok tatlı” gibi yorumlar yapıyor. Bu olumlu yorumlar kişiye kendisini daha iyi hissettirip bağımlılığı artırıyor.

Tek elinizle oynayabilirsiniz

Tek elinizle oynayabilmek aynı anda iki işi birden yapabilmek anlamına geliyor. Bir yandan yemek yiyebilir ya da kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Her zaman daha fazlası geliyor

İki haftada bir oyuna yeni seviyeler ekleniyor. Şu an 544 seviye var, üç yıl önce ise bu sayı sadece 30’du. Dahası oyun asla tıkanmıyor. Hamleleriniz bitince tahtadaki şekerler kendiliğinden karışıp yepyeni alternatifler yaratıyor.

Para ödemenize gerek yok ama isterseniz kolayca ödeyebilirsiniz

King’e göre 544’üncü seviyeye ulaşanların yüzde 60’ından fazlası oyun için bir kuruş bile ödemedi. Ancak ödemek isteyen tek bir tıklamayla bunu halledebiliyor.

İçimizdeki çocuğa hitap ediyor

Neredeyse bütün çocuklar şekeri sever. Dahası renkli, resimli, müzikli şeyler de çocukların sevdiği şeyler arasındadır. Candy Crush dünyası Candy Land de tam olarak çocukluk rüyalarımızdaki deneyimi sağlıyor.

Sosyal bir oyun

Facebook’taki arkadaşlarınızla can alışverişi yapıyor, birbirinize destek gönderebiliyorsunuz. Dahası oyunun sosyalliği rekabeti de destekliyor.

Kaçış fırsatı sunuyor

İş yerinde, trafikte, sıkıcı bir pazar gününde evde kafanızı biraz dağıtmaya ihtiyacınız varsa Candy Crush her an yanınızda.

Kendisini sonradan sevdiriyor

Candy Crush’ın benzer mantığıyla işleyen çok oyun var. Başlayan herkes sıradan bir eşleştirme oyunu olduğunu düşünüyor ancak sonrasında bağımlı hale geliyor. Hatta oyunun yaratıcıları aşılması en zor seviyelerden biri olan 65’te takılan çok sayıda insan olduğunu görüp küskünlüğü önlemek için bu seviyeyi kolaylaştırma yoluna bile gitmiş.

KAYNAK : hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.